Материалът „Аз-Буки-Веди“- Великата тайна“ е публикуван във Фейсбука ми на 23.05.2022 г. Напомням.
Утре ще честваме най-българският празник, денят на българската писменост, просвета и култура, както и на славянската книжовност. В какво се се състои Великата тайна? Понеже съм „увреден“ философски, опитвам се да вложа определен смисъл в думите, които употребявам, затова ще поразсъждаваме заедно.
Кои са ключовите думи?
Писменост, просвета, култура и славянска книжовност.
Писменост– в основата на писмеността са думите. Те са в резултат на нашите мисли, Светите братя Кирил и Методий създават четвъртата азбука на всички времена, след старогръцката, латинската и арабска азбука. „Аз зная буквите и животът със знанието е добър“- това е философското звучене на делото на първоапостолите. Днес повече от 200 милиона пишат на Кирилица, българската азбука, поне 50 езика по света са използвали или използват Кирилицата. Не случайно през 1978 година Папа Йоан Павел Втори обяви светите братя за покровители на Европа.
Думите пораждат нашите действия, това води до определени навици, които формират характера и нашата съдба. Според Сартр ние сме произведени от погледа и думите на другите. Всичко на всичко оказва влияние. В пирамидата на общуването думите заемат едва 7%, 38% е интонацията и 55% са жестовете, мимиките, невербалната комуникация. Думите са в основата на Словото, което може да бъде градивно, но и да „убива“. Всичко хубаво и красиво, в нашето историческо развитие е дошло от книжовността.
„Просветата“ – образ и извайване. Училището е мястото, където децата формират своите възгледи, сравняват ценностите си с тези на другите и определят своето място и роля в обществото. В същото време нищо друго не е докарало повече злини на България, отколкото невежеството. У нас за разлика от цивилизования свят се полагат специални усилия за насърчаване на бездарието, неграмотността. Няма как да не бъде така, когато на преден план се афишират парите и властта, не интелекта, не предприемачеството. Така вече повече от 30 години „произвеждаме“ полуграмотни, полуинтелигентни млади хора, от които повече от 40% са функционално неграмотни. Млади хора, които не мислят, не спорят, не задават въпроси. Обществото на знанието не може или не иска да формулира национални приоритети, от какви млади хора, (които са не само настоящето, но и бъдещето) имаме нужда.
Културата – Културата е в основата на живота на всяко цивилизовано общество. Самата дума „Цивилизация“ има две значения: на възпитание и гражданско съзнание. Който го има е цивилизован, който го няма това възпитание и гражданско съзнание е дивак и варварин, според проф. Дайнов. Всяка цивилизация има „долница“ и „горница“. Какво представлява долницата в България? – чалгализиране, опростачване, емоционална неадекватност. Културни долници има навсякъде по света. Проблемът при нас е, че липсва културна горница, която да удържа долницата в нейните нормални за Европа граници. Съвременната цивилизация се развива в посока все по- високи нива на загриженост, чувствителност и емпатия, което означава съпричастност и състрадание. За съжаление в страната на най-древната цивилизация, (дълго преди разцвета на Гърция и Рим, дори много по-рано от възникването на първите градове в Месопотамия и Египет, в долното течение на Дунава и Прибалтика е живял народ, изпреварил своето време в търговията, изкуството и политиката) има толкова много несправедливости. Писмеността на Дунавската цивилизация се е появила 2000 години преди тази на шумерите. В тази наша държава, просъществувала и оцеляла повече от 1340 години има най-големи НЕРАВЕНСТВА!
Славянска книжовност – Иван Вазов го е казал много добре „И ний сме дали нещо на света, на вси славяни книги да четат“.
Нека в навечерието на най-светлия празник, да си пожелаем здраве, образовани, знаещи и можещи млади хора, успех и късмет!
Честит празник!