БСП иска властта с „Визия за България”.
На 12 септември тази година в Сатовча се състоя среща с народни представители на БСП. Не бях ходил на подобни срещи с политици от 2009 г. Проявих интерес и участвах, защото бях поканен от Председателя на Общинския съвет на столетницата в Сатовча, Димитър Неделчев, който много уважавам. Срещата беше с г-жа Дора Янкова, проф. Бъчварова, г-н Филипов и г-н Георгиев (ако не ме лъже паметта), всички народни представители в 44 Обикновено Народно събрание.
Темата на срещата бе документът „Визия за България”, с който на практика социалистите тръгват на поход към властта. Като всяка партия и те искат да управляват България. Народните представители подробно разясниха, какво представлява Визията и поискаха да чуят какво мислят избирателите от Сатовча. В интерес на истината, говориха открито, непревзето, непринудено. Обясниха, че това е тяхната програма, виждане, схващане и разбира се намерения при евентуални избори да спечелят и да управляват страната.
Имах възможност да направя мой философски коментар за казаното от тях и Визията. Ето какво споделих:
Здравейте и добре дошли в Сатовча! Това, което успях да схвана, вие използвахте няколко ключови думи: визия, истинска държава, промяна, справедливост, доходи, съмишленици, съветници. Искате да си кажем мнението. Ние можем да ви съветваме 23,59 минути, но в последната минута решението и отговорността ще си я поемете вие. В такъв смисъл ще се опитам да представя моята позиция както за Визията, така и да задам конкретни въпроси. С настоящата „Визия за България” всъщност вие се представяте пред света. Казвате кои сте и какво искате. Отговаряте на въпроса „Кой съм аз?”. Т.е. идентифицирате се, откроявате, разграничавате от други партии. Въпросът с идентичността е изключително важен. Важно е да знаете кои сте и какво искате.
Във Визията има конкретни цели, те отговарят на въпроса „Какво?”. Това са предполагаемите резултати, които искате да постигнете. Надявам се в скоро време да очертаете конкретните задачи и дейности разположени във времето и разбира се, те да бъдат обезпечени финансово. Т.е. да кажете от къде ще намерите парите, за да върнете истинската държава на гражданите и да повишите доходите.
Наскоро имах възможност да попитам каква държава сме? Знаете, често в битово-разговорната реч ще чуете изразите „Ние не сме държава“, „Ние нямаме държава“. Държава имаме, но каква? Надявам се да ми отговорите – дали сме парламентарна, президентска, демократична, социална, премиерска, бандитска държава?
Разсъждавам така: да сме парламентарна република – не сме, защото Парламентът като законодателен орган е принизен, изпълнителната власт „нарежда” какви закони да се приемат и как депутатите да гласуват. Да сме президентска – не сме, поне по Конституция. Да сме демократична държава – не сме (освен по декларирани намерения), няма разделение на властите, няма върховенство на закона, не се зачитат правата на гражданите. Да сме социална – не сме, защото я няма грижата „от пеленачето до пенсионера”, животът на човека не струва нищо в България. Да сме премиерска – не зная. Най-вероятно сме бандитска държава, мутренска и това не зная. При нас в България се спазват основните ценности на Европейския съюз, а именно свободно движение на хора, стоки, пари и услуги. Само че това в най-голяма степен се отнася до политиците, мутрите.
Хайде да видим на практика каква държава сме? За да има държава, тя трябва да отговаря на три условия: определена територия с граници, публично-правна власт и поданици (това по време на Първата и Втората българска държава. Какво отчитаме днес? Ние сме територия с определени граници, но сме разграден двор, с несигурни граници, властта преди всичко се грижи за себе си, а не да подобри живота на народа, проявява се по-скоро от към „тъмната” страна, отколкото откъм „светлата”. Всички управляващи до сега продължават да гледат на гражданите като на поданици, феодално зависими. Знаете, за съжаление, ние се асоциираме по-скоро като граждани по местоживеене, а не като субекти, носители на права. Българинът, като отиде да почука на едно гише, за да поиска услуга, се държи или като молител, или като скандалджия. Като молител защото не си знае правата, като скандалджия защото ги знае. Преди девет години зададох два въпроса на г-н Бойко Борисов, тук – в Сатовча, а именно как ще се справи с корупцията по високите етажи на властта и как ще осигури обслужване на едно гише, електронно правителство? Сега и на вас задавам същите въпроси. Ако наистина искате да управлявате България, върнете истинската държава на гражданите, повишете доходите, върнете доверието и справедливостта. С Визията вие заявявате, че искате промяната, най-сигурното нещо на света след смъртта.
За да се случи това обаче, е необходимо политическа воля и не само.
Навремето Ленин в навечерието на Октомврийската революция определи в този момент положението в Русия като „революционна ситуация”, т.е. управляващите не могат да управляват по този начин, а низините не искат да живеят така лошо (виж публикацията „Върховете” не могат, а „низините” още не искат). Навярно отчитате, че в момента в България я има тази ситуация, затова оповестявате вашата визия за бъдещето.
Как ще намерите парите?
Бих ви препоръчал, тук в залата всеки ще ви го каже.
Подобрете събираемостта на данъците, спрете измамите с ДДС, заемете се с митниците, да работят за България, спрете нелегалния внос на акцизни стоки. Голям бич за нашата неработеща икономика е „сивият сектор”, който не плаща никакви данъци (повече от 35%). Приемете специален закон, с който да увеличите приходите в държавната хазна, по следния начин: Обявете, че ще опрощавате в края на годината част от извършените разходи, да речем 5-7%, чрез представяне на касови бележки. Така и хората от сивия сектор ще бъдат заинтересовани да си събират касовите бележки. Махнете реакционния и крайно несправедлив плосък данък и въведете прогресивно-данъчно облагане (както го заявявате).
Ако всичко това го направите, самият аз ще гласувам за вас. И както често повтарям напоследък, нещо ще се случи, което ще обърне нещата на 180 градуса, дано това нещо да е вашата Визия и успешното ви управление. И второ, от три до пет години ще сме президентска република. Нищо добро не ни се получава сега, отговорността се размива, няма виновни за нищо.
Накрая ви пожелавам – Успех и късмет! Както знаем успехът е 99,99% труд, потрудете се, за да имате късмет (подготовката ви да срещне възможността).
Извън залата ме попитаха дали бих участвал на подобна среща с представители на други партии? Разбира се, с удоволствие. Ще подкрепя всяка партия, която наистина мисли за Народа и държавата.
Защо не?