Материалът „ДОКУМЕНТИТЕ “ПАНДОРА“ И ПРОСТОСМЪРТНИТЕ“ е публикуван във Фейсбука ми на 09.10.2021 г. Считам, че още е актуален.
Вчера една позната ме попита: “Какво е това „Пандора“, всички по телевизията говорят за това?“ Да, всичко говорят за действията на „умните и красивите“ българи, „богоизбрани“, които ни правят нас, простосмъртните, само публика (която освен да ръкопляска, друго не прави) на поредното шоу. Дали ще се отвори кутията на Пандора? Ще има ли най-после политическа воля това да се случи? Да се възмездят извършените престъпления. Така, както е по света.
„Отбрани“ хора от властта, създали си офшорни фирми извън страната (било законно, а дали е морално?). Отворили си сметки от спечеленото (незнайно по какви начини). Не са ги декларирали, съответно не са платили данъци, както ежедневно правят всички български граждани. След известно време, същите пари се връщат в България, с тях се купуват цели заводи, фабрики, сътворени от целия български народ. Връщат се още под формата на инвестиции и т.н. С тях отново се трупат печалби, дори стават благотворители. И ние на тези хора ръкопляскаме, избираме ги да ни управляват и ги търпим вече 32 години, да си правят каквото си искат, на гърба на целия български народ.
Според мита за Пандора, нещастията се стоварили върху човешкия род като възмездие за “откраднатия” от Прометей огън. Разгневеният Зевс затворил в една кутия ”безценни дарове” (всъщност бедствия и съблазни) за хората и проводил Пандора да им ги занесе. Любопитството подтикнало Пандора да открехне кутията и тутакси върху главите на хората се изсипали всевъзможни болести, страдания, злини и бедствия. Уплашена, Пандора захлопнала злощастния капак, но на дъното на кутията останала само надеждата.
Както знаем митът е по-лесен за разбиране и това го прави сякаш по-близък до живота. За разлика от мита, философията разглежда проблема за човешкото нещастие съвсем другояче. Тя търси причините, които го пораждат, средствата, с които да го преодолее, условията при които то не би се случило.
Ще ни помогне ли философското разбиране за нещастията? Хайде заедно да поразсъждаваме: Причините са ясни – 32 години ненаказан грабеж и разруха, не само в сърцата и душите ни. Резултатът: най-бедни и най-нещастни. Средствата с които да се преодолее този грабеж: премахване на порочния олигархичен модел. Създаване условия, това никога повече да не се случва. Как? На изборите на 14 ноември имаме правото и задължението да го направим. Ще го направим ли? Няма българин, който да не се съгласи с мен, че политическата класа през всичките тези години показа безхаберие, бездушие, безотговорност. Какво правим всички ние, без оглед на политически пристрастия? Позволяваме безнаказано на една шепа разюздани политици да ни представляват и управляват, по възможно най-непрозрачния и безотговорен начин.
Или всеки народ си заслужава управниците!