Много често в разговор с млади хора, а и не само, заявяват, че „имат много идеи”. Поздравление за хората, които имат идеи. Те винаги са за предпочитане с надеждата, че ще свършат някаква работа, отколкото апатичните. Като учител и координатор на Клуба за ООН, винаги съм подхождал резервирано, когато дойде при мен дете и заяви „Г-н Шишков, имам много идеи“. Друго е, когато детето заяви „Имам идея“. Тогава веднага откликвам и възлагам да я представи във формата на проект и заедно започваме реализацията.
През 2010 г. в стаята на Клуба дойде Елка Каптиева – тогава ученичка от десети клас – и съобщи, че има идея как да помогне на болно дете от махалата, в която живее. Предложи да организираме конкурс за „МИС – СОУ САТОВЧА”. Възложих и да разработи идеята: как го вижда конкурса, организация, време, място. Елка се справи отлично. Самата тя беше едно от момичетата, явили се на конкурса. Така от 2010 г. вече за шеста поредна година беше проведен конкурса, вече с участието и на момчета за „МИС И МИСТЪР СОУ САТОВЧА”.
През 2014 г. деца от моя бивш девети клас, членове на Клуба за ООН, споделиха, че имат идея този конкурс да бъде заменен с нещо друго, за да бъде по- различно, но тяхната идея беше неясна, объркана. Заявих първосигнално”Не си и помисляйте”. Ако имате идея за нещо друго, по-оригинално, направете го. Но конкурса вече е утвърдена традиция и част от календара на училищния живот, и не бива да се подменя. Децата ме разбраха, но не предложиха нещо конкретно по-късно.
През 2012 г. по една от телевизиите видях как млади хора всяка събота се организират на хоротека, играят на воля български хора, танци. Предложих идеята на децата от Клуба, те се запалиха и хоротеката, вместо дискотека, е факт вече четвърта година. Играят се само български хора, танци, ръченица. Няма сръбско, турско, гръцко. Децата се научиха да играят съвременни хора, самият аз ги научих да играят валс, показах им играта от нашето време ”Танцът на пингвина”. Хоротеката има вече няколко представяния в други училища.
Всяка идея представлява мисъл, проект. Всеки човек е проект, а светът е среща на проекти. През съзнанието на човек преминават около 1500 мисли на минута. Те обаче са хаотични, неясни, противоречиви. Затова нямат силата да ни мотивират. Друго е, когато идеята се напише във формата на проект, определят се конкретни цели. А както знаем, целите са предполагаемите резултати, които искаме да постигнем.
Както е известно, според един от най-големите мислители Брайън Трейси, въпросът не е дали можем, а как?
Моят съвет към всички, които имат идеи, е да ги напишат в писмена форма, да повярват в успеха и да станат хора на действието.
Големият пробив в живота на човека настъпва когато осъзнае, че може да научи всичко, от което се нуждае, за да постигне всяка цел, която си поставя.
Според специалистите в тази област, едва 5-6 % от хората на съзнателна възраст имат ясно формулирани, измерими във времето цели и постигат 10 пъти по- големи резултати.
Успех на всички креативни хора, които имат идеи и знаят как да ги реализират!