На 26 май тази година ще се проведат избори за Европейски депутати. 17 български евродепутати ще заседават в Парламента в Брюксел и Страсбург. Предизборните срещи започнаха. На 22 април участвах на такава среща в Сатовча. Срещата беше организирана от Общинския съвет на БСП, наред с другите гости присъстваха вторият от листата на БСП г-н Витанов и шестият – г-н Кръстев.
Смятам, че няма българин, който да остане безразличен от предстоящите избори. За съжаление апатията сред българските избиратели продължава да бъде на „мода”. Продължава пагубната за едно демократично общество философия „От мен нищо не зависи”. Дори известни журналисти приканват гражданите да не гласуват! Изборите са не само конституционно право, но и задължение. Всеки глас е важен. Един глас в Америка е бил решаващ английският език да бъде основен, вместо немския. Така че най-доброто, което може да направи всеки пълноправен гражданин, е да отиде да гласува. С настоящата публикация си пожелавам поне един бъдещ избирател да агитирам и да отиде да гласува.
И така, на срещата, която премина при голям интерес от гражданите на Сатовча, двамата кандидат евродепутати според мен се представиха чудесно. Те са млади, амбициозни, високообразовани хора, знаещи поне по три чужди езика, семейни с по две деца. Това са едни от най-важните качества, които трябва кандидатите за евродепутати да притежават. Друг е въпросът какви са техните виждания какъв Европейски съюз и Европа искат да видят?
На срещата изказах моята гледна точка, която смятам като право и задължение. Затова ще споделя как виждам мястото на България в Европейския съюз и моето разбиране за днешна Европа.
Най-напред малко история. Вземам повод от казаното от г-н Караколев (на срещата), който спомена, „че ние сме част от Европа”. Да, в публичното пространство все още битува едно погрешно схващане, че през 2007 г., когато станахме пълноправен член на ЕС, сме влезнали в Европа. Не, тогава станахме член на голямото демократично общоевропейско семейство. За хубаво или за лошо, ние винаги сме били част от Европа. През 10 век, когато Европа тъне в кал и нищета, три империи си съперничат за сфери на влияние: Франкската на Карл Велики, Византийската и българската на Симеон Велики. Тогава България опира на три морета: Черно море, Бяло море и Адриатическо море. Българската държава дава на света четвъртата азбука за всички времена – кирилицата. И днес в Европейския парламент кирилицата е въведена като официална азбука. Ние, като българи, като нация, имаме пълно право и основания да претендираме в каква Европа искаме да живеем, в какъв Европейски съюз да членуваме.
Второ: В западно-европейските дворове през средновековието в кралските дворове имало човек, който изпълнявал ролята на „шут”. Неговата задача била да разсмива владетеля и ако нещо сбърка, владетелят може да му „вземе” главата. При българските царе Симеон, Калоян, Иван-Асен, също имало такъв човек, наречен „контрер”. Неговата задача била не само да разсмива и весели владетеля, но и да му казва истината за неговото управление. Но в България нямало практика при грешка на контрера да му вземат главата. Препоръчах и кандидат-депутатите да имат такива контрери. Самият аз във всеки клас, на който преподавах, в началото на учебната година си избирах такъв контрер, който ми беше коректив на онова, което правя в класната стая, можеше смело да ме критикува. (При това предложение настана раздвижване сред депутатите, реплика „Ние няма да ви вземем главата, говорете”)
Трето: Темата за Европейския съюз е позната в Сатовча. В продължение на повече от 15 години, ние с учениците пресъздавахме ЕС чрез симулативни игра, дебати по метода на Де Боно „мислене с шест шапки” и т.н. Нещо повече, 73 деца през последните осем години бяха евродепутати в Страсбург за един ден. Считано от 2010 г. до 2018 г. на три пъти чрез спечелени конкурси на национално ниво нашето училище се класираше по програма „Евроскола” и изпращаше деца да пътуват до Страсбург.
Когато преподавах тази тема, основен акцент беше, че ЕС е символ на демокрацията и благоденствието. Днес, ако трябва да преподавам тази тема, ще кажа че ЕС нито е демократичен, още по-малко прави благоденствие. В такъв смисъл имаме право да искаме промяна, чрез активно участие в изборите.
Каква Европа искаме?
В публичното пространство се лансират най-малко три идеи: Европа на две скорости, Европа на гражданите и Европа на нациите, на отечествата.
Според мен сега ЕС се развива на две скорости. Богатите западноевропейски страни стават още по-богати, източноевропейските -още по бедни, най-вече България. Ако така продължава, в един момент ние ще се превърнем в маргинали (повече от 2 милиона българи зад граница, най-образованото, най-кадърното от младото поколение работят и създават национален продукт, а в България остават само необразованите и пенсионерите).
За Европа на гражданите би трябвало на гражданите да се гледа като на субект, носители на права. На практика това не се случва, защото се изкористява самата идея за гражданството. Знаете, ние по скоро се асоциираме с населеното място, в което живеем, отколкото като граждани, тоест пълноправни. Когато попиташ един човек от с. Фъргово как се чувства като гражданин, той отговоря, че не е гражданин, а е от с. Фъргово. От друга страна бюрократите от Брюксел, които превърнаха Европейския комитет в новия Коментерн, налагат друга философия. Европа на гражданите: отслабване на държавността, обезличаване на нацията, границите, образованието и т.н, дори чрез Истанбулската конвенция посегнаха на семейството – най-малката социална и стабилна единица в обществото.
За мен най-добрата идея е Европа на нациите, на отечествата: така всяка държава-членка запазва един относителен суверенитет, националната самобитност и душевност, националните традиции- като силна държава (българинът мрази държавата, защото я асоциира с властта, но обича Родината, силни институции, армия и полиция, не джендър идеология и т.н.).
Нали ЕС означава общоевропейски дом?! Къде сега е справедливостта, солидарността? Крайно време е да бъде въведена минимална задължителна работна заплата, пенсия. От къде ще се вземат пари за това? От нашите повече от два милиона българи, които създават благоденствие на богатите европейци. Но не от джоба на нашите българи, които и в момента са най-големият инвеститор! От тяхната заработка, която работодателите им прибират като печалба. Механизми, методики има, няма воля това да се случи.
Истанбулската конвенция. България каза категорично НЕ. Конституционният съд я отхвърли като противоречаща на конституцията. Църквата, президентът, както и БСП (за което ви поздравявам) също се обявиха против.
Хайде да видим от чисто човешки план на практика какво представлява Истанбулската конвенция: въвеждане на джендър идеология, трети социален пол – насилствено. От създаването на човечеството има два пола: мъжки и женски. От цялата история на човечеството хората с различна полова ориентация са били между 3 и 5 %. От къде сега толкова много джендъри се появиха?
Нека да напомня, ние, българите, за разлика от други хомогенни народи от Западна Европа, стоим здраво на земята. Повече от 58 народности са преминали през България, няма как да не е станала „закваска”. Не случайно българските жени са едни от най-хубавите в света. Тази идеология ни е чужда.
През 1948 г. англичанката Мерсия Макдермот е на бригада в бивша Югославия и се запознава с един българин – от сой момче – и на следващата година идва в България. Обикват се, тя написва най-хубавите книги за Васил Левски и Гоце Делчев. На нея дължим популяризирането на България. Тя казваше: „На българите не ви трябва друг Бог, след като си имате Левски”.
Вижте какво правят сърбите, които също стоят здраво на земята. Те имат една такава философия: „Политика се ради со пари и дупе, пари нема…”. Албанците също имат подобна външно-политическа доктрина ”со курец ке ви победим”(правят много деца).
Като ви казвам тези неща, уважаеми кандидат-депутати, ви приканвам да разговаряте в Европа, да създавате социални контакти, да рекламирате „българското”. Вижте какво прави Григор Димитров, може да не е вече световна величина в тениса, но… (раздвижване, смях в залата).
България не призна конвенцията, но опасността тя да бъде въведена не е преминала. Започна се по други начини: анкети в училища, защита на децата и жените от посегателства (сякаш си нямаме прекрасни закони в това отношение! Вчера прочетох, че в Софийска община пуснали бланки във връзка с приема на деца в първи клас да се попълва: ”Родитил 1” и ”Родител 2” вместо баща и майка.
После, какъв пример могат да бъдат първите ръководители на ЕС- Юнкер, Туск, Меркел,Макрон и др., които нямат деца, но искат на всяка цена да наложат Истанбулската конвенция и Пакта за емигрантите?!
Вие от БСП сте наследници на БКП. Наследството освен материални измерения има и морални измерения. Не е важно да имаш, а да си верен на нещо. Прави ви чест, че държите на държавността, на семейството, на силните институции. В същото време си мисля, че би било добре да се извините, като наследници на БКП (казаха, че на два пъти са се извинявали). Само че като се извините, обърнете се и към премиера Бойко Борисов и го призовете и той да се извини, защото ГЕРБ са също наследници на бившите комунисти. Само така нацията ще върви напред без яростно противопоставяне, а с консенсус.
И съвсем накрая, ще подкрепя всяка партия, всяка идея, която е за защита на националните български интереси и по-специално, следните приоритети за България:
- ЕС на нациите, на отечествата. Опасенията, че националистически крайно леви и десни организации ще изместят дневния ред на Евросъюза не са за подценяване, но кой докара до там нещата, в природата празно няма. След като Европа продължава да изпълнява заповеди „отвън”, проявява двойни стандарти, Косово може, Крим не може, какво да очакваме?
- Запазване на относителен суверенитет, национални особености, традиции, културна идентичност, силна социална държава (това е конституционно задължение), силни институции, силна армия и полиция, стабилно здравеопазване, работеща пазарна икономика, най-вече земеделие и образование, стабилно семейство, не на джендър-идеологията, зачитане на историята и традицията.
- Защита правата не само на малцинствата, а на всички Българи, като равнопоставени граждани.
- Решително противопоставяне на фондации и др. институции да бъдат финансирани отвън.
За съжаление, вие знаете каквото е нашето отношение към ромите, такова е и отношението на европейците към нас. Звучи обидно, нали? Променете го!
Позволявам си да призова много силно всички българи да си пожелаем тези неща да се случат. Научно е доказано, че нашите желания стават заповеди за Вселената, важното е силно да си го пожелаем, но най- напред да отидем да гласуваме.
Ще подкрепя всяка политическа партия, която защитава тези български интереси.
Успех!