Всички радости и скърби придобиват смисъл,когато са забелязани и оценени от околните.В такъв смисъл няма човек, който да не иска да бъде обичан,забелязван,одобряван,харесван и т.н. Затова човек се стреми да направи добро впечатление, да остави нещо след себе си, да очарова хората, с които общува. Това ни помага да постигаме целите си.
Преди известно време се докоснах до две много интересни книги – “Изкуството да очароваш” на Гай Кавазаки и „Животът – инструкции за употреба” на Джо Витале. Тук помествам някои идеи от тях, от др. книги и автори, и мои интерпретации.
Тези идеи могат да ви помогнат да успявате.
Според Кавазаки:
„Колкото по-големи са целите ви, толкова повече ще трябва да променяте сърцата, умовете и действията на хората.”
„Ако имате нужда да очаровате хората, значи правите нещо смислено. Ако правите нещо смислено – значи имате нужда от очарование.”
„Очарованието е процес, а не еднократен акт.”
Според Джо Витале:
„Да, всичко се решава само за три минути! При нова среща най-важно е първото впечатление!… Началните думи, гласът, ръкостискането, погледът, присъствието… Нека и най-срамежливите бъдат спокойни – съществуват трикове, техники, които са доказали своята ефикасност. Ще ги запомните завинаги!”
На теория – много добре казано. На практика – можем ли, придържайки се към тези съвети, да влияем на хората, да им вдъхваме доверие? Да, определено смятам, че можем. Важното е да си поставяме по-високи цели, да вярваме и да правим всичко възможно да реализираме онова, което искаме да постигнем.
Целите в живота
Те отговарят на въпроса „Какво?” Да знаете какво искате, да виждате резултата, да вярвате и разбира се, да сте хора на действието.
Според Наполеон Хил „Всичко, което умът може да си представи и повярва, може да бъде постигнато.”
Един от най-големите съвременни мислители, Трейси, твърди, че големият пробив в живота на човека настъпва, когато осъзнае, че може да научи всичко, от което се нуждае, за да постигне всяка цел, която си поставя. Хора, които имат ясни цели, постигат 10 пъти по-високи резултати от хора, които нямат или не могат точно да дефинират целите си.
Само хора, които си поставят по-високи цели, вярват в успеха, могат да задоволят висшите си потребности.
Целите в живота още се наричат Автопредписания.Те трябва да бъдат в писмена форма. Свикнете да работите с тях, като спазвате следната последователност:
- Правя най-продуктивното нещо /онова, което в момента най- много ти харесва, приятно ти е/
- Определям кое е най-продуктивното нещо за момента.
- Правя го.
- Отново се връщам на стъпка №1
Първо впечатление
Всички знаем, че първото впечатление, което създаваме, е свързано със следните елементи:
- Усмивката ви
- Дрехите ви
- Ръкостискането ви
- Речника, с който боравите
Усмивката
Колко ви струва усмивката – истинска и фалшива?
Усмивката е истинска, когато си мислим за приятни неща, когато сме добронамерени. Фалшивата усмивка не се харесва. При нея участва само един мускул – зигоматичния мускул – от брадичката до устата ви. Широката, истинска, впечатляваща усмивка разтяга и мускула около очите и се образуват т.н. бръчици „пачи крак”.
Препоръки:
- Когато се срещате с хора, мислете за приятни неща.
- Изповядвайте философията, че „Всеки, с когото се срещам, ме превъзхожда с нещо и аз уважавам това”
Облеклото
Ако сте с по-официално облекло от човека, с когото ще се срещате, това носи послание „Аз съм по-богат, по-влиятелен, по-важен от вас”. Ако се облечете твърде ежедневно, посланието е „Не ви уважавам”. Ако и другата страна е с подобни на вашите дрехи, посланието е ”Ние сме наравно”.
Ако искате да се харесате, а не да демонстрирате превъзходство, сдържайте егото си.
Ръкостискането
Поемете ръката и я стиснете умерено силно, естествено, не „Ала Шварценегер” и не „друсане”. Препоръчва се ръката да бъде не хладна, а суха и умерено мека. Задръжте ръката не повече от 2-3 секунди. Сигурно се сещате за хора, които „забравят” да ти пуснат ръката. Други пък силно я раздрусват. Трети – вяло подават два пръста или формално се ръкуват.
Заедно с ръкостискането, произнесете подходящ поздрав.
Следващите две характеристики са важни не само при първо впечатление, а и след това.
Поглед
Специалистите съветват – осъществете директен контакт с очите.
Според Сартр, погледът е ”Присъствие без разстояние”. Той е винаги желание. Когато обичаме нещо, ние впиваме поглед, когато мразим отвръщаме поглед. Един поглед, ако се „разчита” правилно, може да каже много повече от думите. Както е известно, в посланието, което отправяме към другия, думите са едва 7%, другото е жестове и мимики, интонация.
Разстояние
Поддържайте естествено разстояние, не много близо.
Пространството се разделя на четири зони, отстояващи на различно разстояние от нашето тяло. Късите разстояния /т.н. интимно и лично/ са отредени за нашите близки и приятели. По- големите разстояния /т.н. социално и публично/ разделят колегите, минувачите или напр. публиката от онези, които обичат да стоят на трибуната. Ние браним нашето интимно и лично пространство и не допускаме непознати в него.
Какво и как говорите?
Избягвайте обвиняване и осъждане, заплахи, извинения, сарказъм, пренебрежение.
Препоръчва се да използвате прости думи и ”Аз” послания. Говорете за потребностите си, изразявайте чувства, подчертавайте гледната си точка, уважавайте Другия, поемайте отговорност. Използвайте активна форма на глаголи и общоприети ясни сравнения. Когато говорите, казвайте.
Казвайте повече ”ДА”, вместо ”НЕ”.
Говорете кратко:
- Имейл – до 6 изречения.
- Видео материал – не повече от 60 секунди.
- Представяне /презентация/ – до 10 слайда, 20 минути, шрифт-30.
- Бизнес план – до 20 страници.
При конфликт, спор, кажете първи ”Съжалявам”!
След направена услуга или жест от ваша страна, когато ви благодарят, не казвайте ”За нищо”, а ”Зная, че бихте направили същото за мен”.
Задавайте въпроси ”Какво ще стане, ако…”
Искайте! Започнете с малка услуга, напр. да използвате химикал. Онзи, който един път ви е направил услуга, ще го направи и втори път.
Препоръка към учениците: Изисквайте повече от учителите, за да бъдат задоволени по-висшите ви потребности – творческата изява.
Препоръка към учителите: Не се притеснявайте да сте строги с учениците. Децата предпочитат такова отношение. Това ще им помогне да разберат мястото си.
Очаровайте и искайте!
Точно по тази тема авторът ми отвори очите, сега трябва отначало да премисля въпроса