Какво е дама? „В буржоазното общество – добре облечена жена от градската среда. Жената от танцуващата двойка, кавалер и дама.”
Маргарет Тачър пояснява „Да бъдеш силен, е като да бъдеш дама. Ако се налага да обясняваш на хората, че си такъв, значи не си.”
Т.е. дамата е добре облечена жена, предполага се пълнолетна, като да си силен мъж – все изключителни качества. Днес дами можеш да срещнеш, както се казва, „под път и над път”. Както знаем, българките са едни от най-красивите жени на света. Друго не може и да бъде, както казва проф. Божидар Димитров, повече от 58 народности са преминали през България, няма как да не е останало нещо…
Но моите размисли по-скоро са породени от друго. Достатъчно е да отидете на мегдана на едно село, в което има сватба, или на 15 септември при откриване на новата учебна година и ще видите колко ученици, разбира се от по-малките класове, дори от първи клас, са с прически, специално за целта рокли, мигли, маникюри. Т.е. досущ облечени момичета като дами.
Как стават тези неща, как така децата „бързо” стават дами? Те ли го искат или има нещо друго? Да, те не го искат, поне в началото. Родителите са тези (според мен), които „съдействат” техните деца да започнат да приличат на дами.
Както казва Сартр „Ние сме произведени от думите и погледа на хората” и няма как да не се влияем.
На практика родителите в стремежа си да бъде облечено тяхното дете подобаващо, започват да го обличат с модерни за времето дрехи, правят им прически и понеже децата изглеждат много добре, те започват да им казват „Много си хубава”, „Много добре изглеждаш”… Близките и останалите познати също така забелязват детето и те също казват, че е много красива и прилича на истинска дама. Детето започва да се замисля, какво означава първо дама, после истинска дама. Обясняват му (не зная какво му казват). И в един момент детето, малкото момиченце, започва да се държи като дама или най-малкото иска да изглежда като дама. Детето „бавно и полека израства, детското у него вече го няма, защото то е вече дама, нали всички така го определят. Както знаем, начина на мислене определя поведението. И от тук насетне, родителите (несъзнателно или съзнателно) са „откраднали” детството на собственото дете. То започва да разсъждава като пораснало дете. Разбира се, все още не са му казали какво означава шармантна дама, но утре и това ще стане.
Вече установена практика е почти всяко момиче, което си направи маникюр, да публикува салонът, където е направен, и разбира се, красивите пръстчета, с огромно нетърпение да очаква броя на харесванията. Ако има коментари, още по-добре (което няма нищо лошо, всички сме социални същества и имаме нужда да ни забележат).
Уважаеми родители, оставете децата ви да извървят своя път! Те са си хубави само защото са млади, естествени, непринудени, различни. Не ги карайте да се държат по друг начин, който не е типичен за непълнолетните.
Преди четири години бях в Америка. Там две момичета от с. Вълкосел ми обясниха, че когато са били в България през лятото на сватба в тяхното село и понеже отишли без специални прически и с дънки, им се присмяли другите момичета, „истинските дами”.
Представям си в един прекрасен ден (и това ще се случи, надявам се) отново да бъде въведена ученическата униформа в училище и да забранят специалните прически и маникюрите. Познайте кой пръв ще реагира… децата – не, а техните родители.
А що се отнася до „порасналите” момчета, това е друга тема!
Очаквайте: Принципът „Тук и сега” и „Там не е по-добре от тук”.