Материалът „НЕ”-ТО КАТО ФИЛОСОФИЯ!“ е публикуван във Фейсбука ми на 16.06.2020 г. Считам, че още е актуален.
На всеки човек непрекъснато в живота се налага да казва ”Не”, ”Да”, а децата най-често ”Нема”.
Замисляли ли сте се, че не винаги „Не”-то може да бъде „НЕ” и обратно ”Да”- да бъде наистина окончателно ”Да!”
Уйлям Аткинсън (мислител) ни препоръчва „Никога не приемайте ”Не” за отговор!“ Според мен начина на мислене, на възприемане на ”Не-то” влияе на поведението ни и постъпките.
Хайде да видим как?
1.В живота всеки човек, който знае какво иска (има избистрени цели, мечти, намерения) трябва решително да казва „Не”, когато не е съгласен с нещо. Това е едно от най-силните качества на личността. А днес предизвикателствата са много, особено пред младите – отказ от цигари, алкохол, секти, наркотици, секс и т.н. В случая се изисква воля- да се противопоставим на нежелано въздействие.
2. Друга философия, нагласа има ”Не-то”, когато отправяме предложение за работа, кредит, друга услуга. Трябва да сме настоятелни, да го приемем като правило в живота, все едно ухажваме любимото си момиче. Сполуката, както всички знаем, е жена и следователно притежава всички особености на нейния пол. ”Страхливото сърце, никога не покорява красавици” допълва Аткинсън. Нека младите хора да възприемат (ако желаят разбира се) това правило в живота, като житейска философия. Защо, не?
3.Трето звучение има ”Не-то” в любовта. При обсъждането на тази тема с учениците, съветвах (момчетата) да не приемат „не-то за отговор, на предложение за връзка с определено момиче. Да не се отказват от първия отрицателен отговор. Да настояват! Психолозите са категорични, че силата на внушението се увеличава чрез неговото повторение. Човек може да отхвърли дадено предложение, което му е направено веднъж, но ако го чуе няколко пъти, започва да вярва в него, най-малкото ще се замисли. ”Любовта се надсмива над преградите” допълва Аткинсън.
4.Четвърто разбиране на „Не-то” има в училище. Всеки учител трябва да казва твърдо ”Не” на лоша проява на ученик. Да не се прави на глух, че не е чул, не е видял, да атакува проявата на ученика, а не личността. Това го правят строгите и взискателни учители. И по- важното, това се приема от децата!
5.Пето значение на „Не-то” има в теста на матурата по философия. Това са едни от най- желаните и най-лесни за решаване тестови задачи, които са най-малко два или три във теста от 30 въпроса.
6.Шесто значение има „Не-то” при мен като учител. Стремях се да не обвинявам само и единствено учениците за едно или друго провинение. В такъв смисъл казвам ”НЕ!”. Не ги обвинявам, те са продукт на обществото в което живеем. Те по-скоро приличат на времето, отколкото на родителите си. Какво им предлагаме, какъв пример им даваме? Какво на преден план афишираме – парите и властта, или интелекта, предприемачеството, вярата в безграничния интелект?
7.Друга философия има ”Не-то”, когато чуваме израза ”Не, няма смисъл”. Винаги има смисъл. Смисълът се променя, но никога не престава да съществува. Смисълът е извън нас – в правенето на нещо, което да ти осмисля ежедневието, творческата дейност, срещите с любими хора и т.н.
8.На осмо място- когато казваме „Не” и отказваме да простим, да поискаме прошка, да се извиним. Силните го правят!
9.Когато отказваме да упражним конституционното си право да гласуваме. Всеки глас е важен.
10.И на десето място – Когато престанем да се самообразоваме, самоусъвършенстваме, смятайки, че вече няма за кога. Измамно! Човек се учи цял живот! И разбира се един цял живот не е достатъчен, за да се научи човек на всичко!
Да продължим различното звучение на „Не-то”!
Защо не?