Всеки човек има знания за своя вътрешен свят. Това знание се обозначава като Аз-образ (физическият, духовният и социалният, взети заедно). Той е свързан с няколко процеса: себевъзприемане, себеразкриване, себепредставяне, себеизмама. Смооценката (която е постигнатите успехи и нашите претенции) може да създаде Подценен Аз-образ, Реалистичен Аз-образ и Надценен Аз-образ.
Хайде заедно да видим какво най-често се случва в живота? Май претенциите ни идват в повече. Не са редки случаите, когато се подценяваме, както и реално да се съизмерим с постиженията на другите. Защо е така? Много са причините, а както знаем една причина може да доведе до няколко следствия. Една личност се утвърждава като личност само в разговор с друга личност. Училището е мястото, където децата оформят своите възгледи, сравняват своите ценности с тези на другите и определят своето място и роля.
Много е важна ролята на обществото, в което живеем. Когато на преден план се афишират парите и властта, а не интелекта, предприемачеството, няма как да не се изкриви представата за собствените възможности и постижение. Когато от най-високо ниво се демонстрира ниска самооценка, няма как да не се отрази тя на по- ниско ниво. Примерът е заразителен и той се следва. Много ниска самооценка има нашата политическа класа от всички цветове през последните 30 години. Ниска е и самооценката на управляващите, които не се съизмерват с постиженията на демократичните и добре устроени страни и общества, или ако се съизмерват, правят го със себе си.
Пример за ниска самооценка е поведението на ръководството на БСП и самата Корнелия Нинова по повод кандидатурата на президента Радев за втори мандат. Вместо веднага да го подкрепят, те поеха грешен курс на изчакване. Нищо не печелят от това, напротив – ще отблъснат много евентуални гласоподаватели, които са подръжници на Президента Радев. Наистина те издигнаха кандидатурата му, но факта, че той спечели убедително президентските избори, не означава, че са го избрали само привържениците и симпатизантите на БСП и че е тяхна най-голямата заслуга.
Има ли време да променят погрешния ход? Да, ако преодолеят гордостта, спрат да се надценяват и се вслушат в гласа на Народа.
Ще поживеем ще видим. По-добре късно, отколкото още по-късно да променим погрешната посока!
За съжаление, в нашите географски ширини всички сме много велики, недостижими, най- най- във всяко отношение.
Това е поради ниската самооценка.




