К. Шишков за образованието
  • Начало
  • За мен
  • Моята дейност
    • Онлайн тестове по философия
    • Подготовка за „Евроскола”
    • Курс „Защо НЕ?”
    • Очаквайте!
    • Клуб за ООН
    • Проекти
    • Публични изяви
  • Книги
    • 10 Работещи образователни модели, методи и подходи
    • Извървян път от Крибул до Страсбург
    • Един живот като учител и не само
    • Нови модели на гражданско поведение в българското училище
    • Самостоятелна подготовка за матура по философия
  • Блог
  • За Контакт

Новият (стар) директор на СОУ с. Сатовча

Posted on 15.08.2016
СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Джеват Дунчев - новият (стар) директор на СОУ с. Сатовча

Самият г-н Дунчев е честно момче, не е корумпиран, не е заядлив, добронамерен е. Пожелавам му успех! Привършвах редактирането на книгата, когато беше представен новият директор Милко Сиркьов, бивш учител в нашето училище.

Това са последните думи от темата „Директорите” в моята книга „Един живот като учител и не само”, която излезе от печат март 2014 г.

Както стана известно, от две седмици г-н Джеват Дунчев, след спечелен конкурс, отново е назначен за директор на СОУ „Св. св. Кирил и Методий”, с. Сатовча.

Защо пиша този материал? Моя работа ли е кой е директор, след като вече не съм действащ учител, а пенсионер? Г-н Караколев, бивш директор и учител, казва “пенсионерът е една бъркачка”. Сигурно е така, не зная. Само зная, че на мен не ми е безразлично кой ще бъде директор. Учил съм като ученик в това училище, после бях дружинен ръководител и т. н. повече от 32 години съм свързан с родното училище. Пука ми! Още учат учениците, на които преподавах философия в девети клас и дори бях класен ръководител. Член съм на синдикалната организация на СБУ (Синдикат на българските учители). Почетен координатор съм на Клуба за ООН. Освен това съм бил учител и класен ръководител на г-н Дунчев, който същевременно е един от учредителите на Клуба за ООН в нашето училище. Спомням си една среща с г-н Дунчев, когато беше студент трети курс по история. Казах му „Хайде завършвай висшето си образование и идвай в училище като учител по история”. Той ми отговори „Аз ли? Вие с г-н Караколев сте железни (г-н Караколев преподаваше история, аз философия)“. Железни – нежелезни, днес г-н Дунчев е за втори път директор на нашето училище. Така че оправдано е да не ми е безразлично кой и как управлява училището.

Освен това, при встъпването си в длъжност новият заместник образователен министър, г-н Стаматов, заяви, че приоритет в работата му като министър ще бъдат две групи учители: младите учители и онези, които вече са пенсионери и предстоят да се пенсионират (огромен потенциал, според него).

Преди два дена ходих в училище, срещнахме се  с новия директор (по идея и на двама ни) и в разговорът, естествено, си казах мнението за неговата роля като директор. По друг начин казано, посъветвах го. Ние, възрастните, както е известно, можем да съветваме младия човек 23 часа и 59 минути, но в последната минута решението и отговорността ще вземе сам.

Конкурсът за директори завърши. На мястото на г-н Дунчев можеше да бъде всеки един от кандидатите, участници в надпреварата. Всеки определено има своите качества и достойнства. Г-н Дунчев трябва да се съобразява с това, особено за кандидатите от СОУ с. Сатовча (Маруся Лозанова и Гюлзар Качанова) – да ги покани да му бъдат в помощ в осъществяването на учебния процес, а и самите те да не играят ролята на сърдити и пренебрегнати.

До вчера за някой г-н Дунчев е бил просто Джеват, за други несимпатичен, за трети – Джеватей. Сега вече г-н Дунчев е легитимен, законен директор на СОУ „Св. св. Кирил и Методий”, с. Сатовча. Директорът е институция, разбира се, в повечето случаи личността, а не длъжността прави тежестта на институцията. И в такъв смисъл трябва да осъзнае честта и привилегията, в същото време огромна отговорност да бъде директор на училището в Сатовча – училище с традиции, вече утвърдено като развиващо и европейско.

Какво още казах на г-н Дунчев? (той старателно си записваше)

  1. Образователната система е консервативна система, управлява се от правила, а не от хора. Да не се изживява като човек, от когото зависят нещата в училище. Тези правила са утвърдени още от Възраждането.
  2. В учебно-възпитателния процес има най-малко три страни: учители,  ученици, родители. Всички те са равнопоставени, с ясно разписани права и отговорности. Те трябва да се знаят и спазват. Да направи така, че родителите да идват в училище и да организира децата.
  3. Както знаем, има най-малко три типа директорски стил на управление: демократичен, авторитарен и либерален (който иска да се хареса на всички, но никой не го обича). Идеалният вариант е демократичният стил. Демокрацията е участие и колкото правомощия да има  директорът по закон, той не трябва сам да взема решенията. Оперативен съвет, синдикати, ученически съвет, укрепващото ученическо самоуправление – клубове и т.н. са фактори в училище, партньори.
  4.  Директорът трябва да осигури детското участие, един от основните принципи във философията на Конвенцията на ООН за правата на детето. Детското участие е доброволно, базира се на диалог, споделяне на информация и взаимно уважение между детето и възрастните. Това още означава, че възрастните трябва да бъдат научени как да работят с деца, как да спазват етичните принципи. Децата имат нужда да бъдат поощрявани и окуражавани да участват по смислен начин, за да им бъдат задоволени висшите потребности, а именно творческата самоизява.
  5. Основните проблеми в училище, наред с осигуряването на равнопоставеност и качествено образование, според мен са дисциплината и насилието. Когато дисциплинираме учениците, те се проявяват от към човешката, а не животинската си същност. Това се отнася и до учителите.
  6. Цел на образователната система са децата, те са най-важни, но лицето е учителят. Без добрия учител нищо не се получава. Традиция в нашето училище е да има качествени учители. Директорът е този, който трябва да създава условия учителите да си гледат работата.
  7. Равнопоставеността и доверието, еднаквите изисквания към всички в училище са за предпочитане. Зачитането на учениковата личност. Проблемите се решават от ученическия съвет в класа, класния ръководител, едва тогава учениците отиват при директора.
  8. Директорът не трябва да бъде злопаметен, а да прощава простими неща, да си изяснява очакванията и лесно да преодолява гордостта. Да застава зад смелите нетрадиционни идеи на своите учители и да ги подкрепя.
  9. Решително трябва да се противопостави на практиката да се злослови по адрес на колеги и да се плетат интриги.
  10. И съвсем накрая на разговора, препоръчах основното житейско правило „Всеки, с когото се среща и разговаря, го превъзхожда с нещо и той трябва да уважи това”. Днес той е директор, утре ще бъде друго.

А що се отнася до ученическата униформа, който проект спечелихме през 2009 г., той ми е много скъп, моята позиция съм я заявявал многократно (виж. тук: Размисли за ученическата униформа чрез метода на Де Боно мислене с шест шапки)

Успех и късмет!

Вие, уважаеми читатели, какви препоръки бихте дали на г-н Дунчев?

СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
« Ученици: защо българинът мрази държавата, въпреки че обича Родината
Да отмъстиш или да простиш »

Leave a comment Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тестове по философия

Подготовка за матура по философия - Тестове по учебните дисциплини от философския цикъл (9-12 клас)
Виж ТУК

Консултации

  • Учебно помагало.
  • Консултации за по-лесна подготовка за матура по философия.
  • Курс по психология и етика за подготовка на медицински сестри, акушерки и помощник-фармацевти.

Виж ТУК

ПОРЪЧАЙ СЕГА!

ПРЕПОРЪЧВАМ

Цветоглед - Цветен поглед към света по актуални теми от деня.
Цветоглед, Препоръчано от Калоян Шишков

Меню

Начало
За мен
Моята дейност
Книги
Блог
За контакт

Помагало

Учебно помагало "Самостоятелна подготовка за матура по философия":
- Тестове с пояснение.
- Теория на достъпен език.
- Философски есета.

Консултации

Подготовка по философия:
-за зрелостници;
-за кандидат-студенти;
-на живо или онлайн.

ЗА КОНТАКТ

CyberChimps WordPress Themes

© Калоян Шишков 2014 / Поддръжка: Веско Шекеров, Галина Шекерова и Рафие Шерифова