
Класически концерт на ученици в гр. Памаплона, Испания
Преди няколко месеца писах за най-добрата образователна система – финландската („Българската и финландската и образователни системи – първата част“ и „Българската и финландската и образователни системи – втора част“). Посочих каква е философията, за да постигат определени положителни резултати. Отбелязах също на какво се дължат успехите, които нашите учители и ученици постигат, въпреки образователния хаос в България.
От няколко години моите внуци живеят и учат в Испания. При моите посещения там, имам възможност заедно с тях да сравня нашата и тяхната образователна система. Никак не ми става приятно, че положителните неща са повече в Испания.
Образованието в Испания е приоритет, държавна политика. Съответно за нормалното функциониране на образователната система се отделят много средства. Учителите са много добре заплатени и са авторитет.
След като учениците влязат в училище, входовете се затварят, учениците не могат да излизат по време на учебни занимания.
Няма понятие неизвинено отсъствие. Когато ученикът се разболее, родителите се обаждат в училище, няма извинителни медицински бележки. Ако детето се разболее по време на учебни занимания, от училище звънят на родителите. Ако детето не се яви на училище, пак се уведомяват родителите.
Детето се отстранява за една седмица от училище, ако се сбие или извърши някакво нарушение на вътрешния ред.
Учениците стоят по един на чин, изпитванията са ритмични и много сериозни. Оценяват ги по десетобалната система. Учениците в къщи научават окончателните срочни и годишни оценки със съответна мотивировка в нарочно писмо от училището. Всеки ден имат домашни работи.
Почти всички деца участват в извънкласни и извънурочни дейности. Музика, плуване, футбол, гимнастика, баскетбол са най-атрактивните занимания. Няма българско дете да не участва в някаква извънкласна дейност. Затова по цял ден са ангажирани и на практика се задоволяват по-висшите им потребности, а именно творческата инициатива и изява.
Много малко момчета пушат, още по-малко пушат момичетата. Ходят на училище без телефони, няма дъвки, момичетата не отиват на училище със специални прически, дори на тържества.
За мен беше истинско удоволствие и чест да присъствам на класически концерт на ученици в най-голямата представителна зала в Памплона. Двеста деца от две училища, изнесоха пред 1200 човека концерт с флейти. За моя радост и чест, в концерта участваха много българчета вкл. и моите внуци Слави и Калоян.