Във философията и в практическия живот има такъв принцип ”Тук и сега” и ”Там не е по-добре от тук”.
Когато разбереш и осъзнаеш, че твоето ”там” не е по-добре от „тук“, когато твоето ”там” стане ”тук”- ти просто ще откриеш друго „там”. На пръв поглед много, ама много сложно и навярно неразбрано казано.
Няма час да не го напомням на учениците и не само. Да се работи на принципа „тук и сега“ е прекрасна възможност да вървиш по пътя на успеха, неотклонно да следваш целите си, и разбира се, по-лесно да ги осъществяваш. Този принцип те прави по-целеустремен и мотивиран.
Ето как Рафие Шерифова, бивша моя ученичка, разбира и коментира принципа:
„Здравейте, г-н Шишков,
Пиша Ви от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Изучавам журналистика и първия семестър социология. Докато слушам лекциите си мисля за Вас и за часовете по философия в училище. Около мен колегите мърморят, че им е скучна и безинтересна лекцията, не са доволни от факта, че сега не са в някое кафе. Така се сещам за вас. Вие ни учихте да живеем на принципа „тук и сега”. Да ни е добре „тук“ и да се опитаме да извлечем максимална полза „сега“, да не мислим, че ако сме на друго място, ще ни е по-добре, а да направим всичко възможно да ни е добре тук. Така се концентрирам върху лекцията, за да науча и запомня нещо „тук и сега“…”
Рафие Шерифова
През пролетта на 2015 г. получих писмо от една пенсионирана учителка от Варна с молба да помогна на нейния внук за матурата по философия. Направих каквото трябва. Момчето се справи добре с матурата. След известно време получих писмо, в което принципът ”Тук и сега” присъства по много интересен начин.
Ето част от писмото (без никаква редакторска намеса):
„Уважаеми колега, много почитаеми господин Шишков,
До тук, за мен философията беше бъбривщина, отсега нататък е ВСИЧКО за живота.
Взаимствах няколко съдържателни изречения, които внедрих в битовите порядки на входа на блока, в който живеем:
„Да живеем Тук и Сега е важно! Важно е днес какво правим? – хвърляме боклука през южната тераса!!, а не какво ще правим утре – ще събираме боклука”!!
ФИЛОСОФИЯ. Не трудна за разбиране…(резултатите-не закъсняха)!
Всеизвестно е, че ние, българите, когато сме на работа, си мечтаем за весели компании, празници, но когато отидем да се веселим говорим за работа.
Когато с учениците работихме с философски текст, имахме дискусии, дебати-държах да прилагат принципа.
И в личния живот този принцип върши чудесна работа. Като свикнеш така, ти е по-лесно. Начинът на мислене определя поведението.
Дотолкова, доколкото сме разумни същества, и градим стратегии как да успеем в живота, какви цели да си поставим, принципа ще ни помогне по-лесно да преодоляваме трудностите, препятствията.
Когато имаме важно изпитание, важен избор, този принцип ни помага.
Денонощието както всички знаем има-24 часа, би трябвало да се разпределя, така:8 часа сън, 8 часа работа и 8 часа свободно време. За да успеем ще вземем от свободното време.
Ние, учителите, когато влезем в час, ако прилагаме принципа „Тук и сега“, спазваме, всеизвестните правила за работа в час на Джим Дънтън:
- Бъди организиран
- Бъди позитивен, кратък и точен при формулиране на правилата за поведение в класа
- Интересувай се от твоите ученици
- Вярвай във възможностите на учениците
Когато си изясняваме очакванията, какво искаме от учениците, как ще ги оценяваме, на какво ще държим, как да се държат в часовете, принципът ”Тук и сега” ще ни помогне да бъдем хора на действието и не само.“
ОЧАКВАЙТЕ: Защо понякога млади(те) хора в училищна възраст се чувстват пренебрегнати, подценени, ненужни