Всички се убеждаваме, че в нормалното общуване най-много пречат очакванията и гордостта. Ние не си изясняваме очакванията, както и много трудно преодоляваме гордостта.
Напоследък се убеждаваме, че и нашите първи държавни мъже трудно преодоляват гордостта. Противопоставянето, неуважително на моменти отношение, незачитане авторитета на институцията – са визитна ”картичка” на нашата политическа класа.
Според Кант в мислите си човек често изпада в заблуди. За да ги избегнем е необходимо:
- Да мислим самостоятелно – това е просветено мислене.
- Да мислим в съгласие със себе си – широко мислене.
- Да се поставяме на мястото на другия – свързано мислене.
Ще се опитам да мисля така, както ни учи немския философ:
- Очакванията към първите държавни мъже са огромни. Когато тези очаквания не се оправдават, гражданите са в правото да критикуват, така също опозицията, медиите. Но в България е малко по-различно. На черното се казва бяло, отрича се всичко, което е било постигнато от предишното управление. В същото време, явно се вижда, че живеем от зле по-зле, но дойдат ли избори, си гласуваме по партийна команда, да не дойдат ”лошите”.
- Като гражданин смятам, че Президентът Радев има своите основания непрекъснато да критикува Премиера Борисов. От друга страна Министър председателят смята, че това е намеса в управлението на държавата. Защо предишният президент Плевнелиев не го правеше?
- Президентът Радев е държавен глава, олицетворява нацията. Негово конституционно задължение е да представя целия народ, да мисли за всички българи в страната и по света. Да посочва недостатъците на управлението на страната. Да предлага алтернативни решения.
- В същото време г-н Радев идва от средите на военните. Той е отличен летец, научен е на дисциплина, строго спазване на устава. Те и затова го обвиняват, че мисли ”казармено”. Не е заемал управленски цивилни постове, не познава същността на икономиката, процесите на действие на бизнеса, отношението към неправителствения сектор.
- Премиерът Борисов отговаря за вътрешната и външна политика на страната. Той ръководи изпълнителната власт. Г-н Борисов вече 11 години е Премиер на България. За всички тези години трябва да му се признае, че успя да подчини законодателната власт, съдебната, даже и четвъртата власт – медиите. Изгради си ”имунитет”, трудно понася критика, противоречене и хората от неговото обкръжение не смеят да не се съгласяват с управленските решения, които взема, в повечето случаи сам.
- От друга страна – платените анализатори, социолози, политолози, всеки ден присъстват в средствата за масово осведомяване. Действат в две направления: хвалят действията на Премиера и яростно критикуват Президента Радев (защо ли не го правиха, когато Президент беше Плевнелиев).
- И при двамата – Президента Радев и Премиера Борисов – има моменти на оспорване, кой от кой е по велик. Не признаване на конституционни правомощия и разбира се, трудно преодоляват гордостта, да се извинят, да поискат прошка и да дадат прошка. Така постъпват големите личности. И двамата наши първи държавни мъже са силни личности.
- Сериозен проблем е действията или по-скоро бездействията на Европейския съюз, който вместо да бъде коректив, строго да съблюдава спазването на европейските разпоредби, постъпват бюрократично, ”траят” си за това, че сме най-бедни, най-корумпирана страна. Не го ли знаят това наше дередже? Нали ЕС е символ на благоденствието и демокрацията? Къде останаха тези ценности?
- Мислейки самостоятелно, поставяйки се на мястото на другия, свързвайки, всичко това, което казах, съм на мнение, че и Президента Радев, и Премиера Борисов трудно преодоляват гордостта. Но нали са държавни първи мъже, това не ги ли прави по-смирени?
- И съвсем накрая, според мен в близко време, трябва да се направи следното:
- Двамата държавни мъже трябва да ги ”принудим” гражданите наистина да се съберат, да говорят, ако трябва 24 часа, но да излязат с конкретни решения за бъдещето ни като Народ, нация, държава. Какво още трябва да се случи, за да преодолеят тази ”пуста” гордост.
- Премиерът Борисов да си подаде оставка, след като премине пандемията и нещата се нормализират в страната. Предсрочни парламентарни избори. Временно правителство.
- След назнаването на новия Министър-председател и след като нещата се нормализират, Президентът Радев си подава оставка и се насрочват нови избори, но вече за Президентска република. В случая и двамата могат да участват и не само те.
Предупредени сте, господа!