Уважаеми зрелостници,
Предстои ви важно решение – да изберете по какъв предмет да държите матура, освен задължителния български език и литература. Разбирам, че сте объркани и не можете да решите, поне на този етап, какъв избор да направите. Както е известно, ние, учителите, възрастните, можем да ви съветваме денонощно, но решението и отговорността в последната минута ще вземете вие. Важното е да изберете. Както казва Сартр, дори да не изберете, вие пак избирате.
Разбирам и вашите родители – те не са ориентирани, те не са в „кухнята”. Не знаят какво знаете и какво можете и затова не могат да ви посъветват категорично каква матура да изберете.
Разбирам и учителите ви, които изразяват мнение спрямо преките впечатления от вас по съответния учебен предмет. От една страна, за тях е чест да изберете техния предмет за матура. От друга – от тях се очаква да ви подготвят успешно и това е огромна отговорност.
Какъв е поводът за тази публикация?
По покана на ученици и директора на СОУ Сатовча, г-н Дунчев, на 19.09 тази година се срещнах в училище с дванадесетокласниците с молба да кажа моята гледна точка за матурата, какво представлява, кое е новото тази година, как да направят своя избор. Все пак аз им бях учител по философия в девети клас (в момента със специалност учител по философия няма в нашето училище). На срещата присъстваха класните ръководители на 12 клас – г-жа Адамова и г-жа Бакалова.
Учениците са объркани, не могат да се ориентират, чуват различни мнения, вкл. от учителите си. Понякога децата разбират, понякога се плашат неоснователно. Никога нещата не изглеждат такива, каквито са.
Самият аз не бих си позволил да казвам, че например матурата по биология е много трудна или пък по география е лесно. Децата се влияят, вярват на учителите и едно такова категорично мнение, може не само да ги обърка, но и да нанесе голямо психическо натоварване.
Уважаеми зрелостници, не избирайте матура по философия, ако не сте сигурни, че ще се справите добре и ако смятате, че няма да мога да ви подготвя. Но най-напред трябва да пробвате, ако трябва заедно да решим една примерна матура (разбира се, ако ме потърсите). Препоръчвам дори да направите предварително пробни тестове-матури по няколко предмета (без необходимата подготовка) и тогава да изберете. Хубаво ще е да проведете срещи-обсъждания за матурата с всички учители.
Как разбирам аз матурата?
Матурата е един от най-важните моменти, много сериозното изпитание и вие, зрелостници, трябва да подходите много отговорно (още за моята позиция за матурата виж тук). Тази година за матурата са въведени три модула и най-важното – възможността за преписване е сведена до нулата. Т.е. трябва да разчитате на своята подготовка.
Ще се наложи да четете много сериозно и отговорно, да си поставяте по-високи цели. И не просто да четете, а да осмисляте прочетеното, защото:
„Истинската цел на ученето е да разбираш, да съгласуваш нещата. Нормалните човешки същества се стремят да осмислят нещата, не да колекционират разпокъсани факти. Образованието се състои именно в натрупването на умение за разкодиране на суровата информация така, че тя да придобие смисъл.“
Из изказване на Джон Катау, учител на годината през 1999 г., щата Ню Йорк.
От всичката тази огромна информация в Интернет и в многото учебници, учителите са тези, който най-добре ще ви помогнат да се подготвите. Учителят по физика, Теодосий Теодосиев, който подготвя физици, които печелят златни медали на международни олимпиади казва: „Не физиката е най-важното. Важен е процесът на изграждане на личността”. Т.е. трябва да извървите своя път в личностно утвърждаване.
Оценката от матурата ще бъде вписана окончателно в дипломата за средно образование, което ще повлияе върху класирането за най-желаната от вас специалност за университет. В този смисъл може би най-важно в случая е да прецените къде имате най-добри шансове на матура да имате висока оценка. Например, ако някой от вас реши да кандидатства философия (и има отлични оценки по предметите от философския цикъл), препоръчвам да не се явява на матура по философия, защото може да не изкара отлична оценка и да му попречи за класиране в желания университет. Ако искате да следвате медицина и имате отлични оценки по биология и химия, гответе се по тези предмети, явете се на предварителни пробни изпити, но за матурата, ако не сте много сигурни, че ще се справите отлично, изберете друг предмет.
За зрелостниците от СОУ с. Сатовча, ако изберете матура по философия, може да поканите учител от гр. Гоце Делчев да ви подготви. Но ако се обърнете към мен, с удоволствие ще ви готвя. Това си има и хубави страни, и недостатъци (например е добре да се подготвите по-добре по психология и етика, ако искате да станете акушерки, медицински сестри или помощник-фармацевти). Но вие ме познавате добре, знаете, че моите изисквания са много високи и ще държа на отговорно отношение и сериозна подготовка. Също така винаги може да свалите и ползвате свободно моите материали за самоподготовка за матура по философия.
До месец март, когато трябва окончателно да подавате Заявления за матурите, можете да се откажете от един предмет, да го замените с друг и т.н.
Факт е, че докато бях действащ учител по философия, от 2008 до 2014 г. 57% от всички ученици, които са се явили на матура, са избрали философията като втори задължителен предмет и успехът е добър. Наши ученици имат отлични оценки от матурата по философия. Нещо повече, през 2010 г. получих писмо от един колега от София, член на националната комисия за оценка на писмените работи на матурата по философия, в което пише следното: „Много хубаво е станало изданието (става дума за помагалото „Самостоятелна подготовка за матура по философия”), а което много ме зарадва, че една от работите, които си публикувал накрая, ми се падна да проверявам и толкова ми хареса, че я четох на колегите-проверители…”
Извинявайте, уважаеми зрелостници, философско есе се научава човек да пише, това обаче не става ей така изведнъж. Като не можеш да караш колело или не можеш да плуваш, нали се учиш. Пък дванадесетокласници да не могат да изразят своята гледна точка, е меко казано не добре. Но какво да се прави, както казва Хилберт, всеки има един определен хоризонт…
На срещата с учениците казах, че сигурно ще има ученици, които ще кажат: „Шишков дойде да ни кандардисва да се явим на матура по философия”. Не, не отидох за това. Целта на този материал също не е такава, а да ви помогна, уважаеми зрелостници, да се ориентирате по-добре, за да направите вашия избор сами. В същото време и сега заявявам, че и един ученик да има желание да се яви на матурата по философия, ще помогна.
Междувременно забелязвам, че след пенсионирането ми философията в СОУ Сатовча е „ликвидирана”. До колкото знам, часовете са разпределени на няколко колеги. В това няма нищо лошо, ако тези колеги са философи и историци. Ни най-малко не подлагам под съмнение професионалните качества на колегите, но би било добре тези часове да бъдат предложени на млад специалист, завършил философия (а такива в Сатовча има). Нищо че не са пълен норматив, нали всеки млад учител от някъде трябва да започне (после се оплакваме,че учителството застарява, няма млади учители).
Зная, че ще бъде много трудно на колегите да преподават философия, още по-трудно да подготвят учениците за матура по философия, все пак това е ново за тях. Самият аз съм начален учител, бях една година такъв учител, но определено смятам, че не мога да преподавам сега като такъв. В същото време съм и историк. Директорът ме покани да преподавам история за една седмица, отказах, защото преценявам, че няма да бъда на ниво. Разбира се, през нощта да ме покани да замествам по философия – на драго сърце ще приема (нищо, че съм пенсионер).
Вие решавате, уважаеми зрелостници. Ние, учители и родители, можем само да ви подкрепим във вашия избор и да ви бъдем полезни с каквото можем.
Желая ви успех!