
Материалът „Сатовча – естествена малка “Касабица“ (окъдето и както и да го погледнеш) е публикуван във Фейсбука ми на 03.06.2020 г. Считам, че още е актуален.
Няма шега!
Сатовча е една малка естествена Касабица* в умален формат на гр. Гоце Делчев (Неврокоп), който е един от най- „събраните”, също естествени центрове на Югозапада! Не казвам защо Сатовча е една малка касабица? А, защо да не бъде? Знае се, за Общински център преди 20-30 години се спрягаха, селищните системи: Вълкосел, Слащен, Кочан и Сатовча. В един момент Вълкосел и Слащен ”признаха”, че Сатовча е естествения център на Община. Но Кочан (на 5 км. от Сатовча) имаше много сериозни основание да бъде Общински център. И затова трудно приеха (нормално) факта, че Сатовча стана Общински център. За това си има много причини, къде на шега, къде на сериозно, но една от причините е, че има цели две махали роми. Интегрирани! А както е известно, ромите усещат къде е естествения център и трайно се заселват в него.
Какви са ми основанията да твърдя, че Сатовча е една малка Касабица?
1.Естествен център на ”ЧЕЧ” – наименование, което за първи път използва писателят Людмил Стоянов, за обозначаване на този район, означаващ мъчно достъпна, трудно проходима местност, забравена от Царя и от Бога. Но, днес не е така! Много добро географско разположение.
2. Пълни четири сезона: пролет, лято, есен, зима и то какви. В друга публикация защитавам тезата, че ”Сатовча е с най- хубав климат в света”
3. Развита инфраструктура – удобни пътища до всяко село в Общината, пътна помощ, съобщителни връзки, добра комуникация. Средно училище!
4.Спешна медицинска помощ – което си е голямо предимство.
5.Три Аптеки – едната селскостопанска, трима стоматолози.
6.Три банки
7.Бетонов център, строителни, хранителни магазини – бол, авто-части, дърводелски цехове.
8.Питейни заведения – седем – на центъра, разположени така, че от едното заведение, можеш да видиш всички посетители, които са в момента в другите заведения.
9.Държавно горско стопанство, шивашки цехове, фризьорски салони (бол), дребни занаятчии-шивачи, дърводелци, (отлични) стругари, ковачи, обущари, бръснари, механици (отлични). И нещо много ценно: Музейна сбирка!
10.Най- ценният капитал – хората. Хора като във всички населени места: българи и роми, християни и мюсюлмани, добри и лоши, не чак толкова добри и лоши, гостоприемни и не съвсем, добродушни, добронамерени – всякакви. Ние сме хубави, защото сме различни! Какво още му трябва на Сатовча? Кмет! От Сатовча! Спокойно, не става дума за Общински кмет, такъв си имаме д-р Мименов, който добре се справя със задълженията си. Става дума за Кмет на село Сатовча, такива, каквито кметове има във всички населени места.
Защо, не!
*Забележка: справка за значението на думата „касаба“ тук в Wikipedia.