К. Шишков за образованието
  • Начало
  • За мен
  • Моята дейност
    • Онлайн тестове по философия
    • Подготовка за „Евроскола”
    • Курс „Защо НЕ?”
    • Очаквайте!
    • Клуб за ООН
    • Проекти
    • Публични изяви
  • Книги
    • 10 Работещи образователни модели, методи и подходи
    • Извървян път от Крибул до Страсбург
    • Един живот като учител и не само
    • Нови модели на гражданско поведение в българското училище
    • Самостоятелна подготовка за матура по философия
  • Блог
  • За Контакт

ФИЛОСОФИЯ НА ПРАВА НА ЧОВЕКА, А НЕ ПРАВА НА ХОРАТА

Posted on 16.10.2022
СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Материалът „ФИЛОСОФИЯ НА ПРАВА НА ЧОВЕКА, А НЕ ПРАВА НА ХОРАТА“ е публикуван във Фейсбука ми на 12.04.2022 г. Считам, че още е актуален.

В публичното пространство, когато става дума за права -от политици, магистрати, дори журналисти, най-често ще чуете: „Права на хората“, вместо права на човека. Главният прокурор Гешев непрекъснато го повтаря. Случайно ли е? Най-„лесно“ се защитават права на въображаеми хора. Но когато става дума за отделния индивид, нещата изглеждат (и трябва) по друг начин. Всички основополагащи документи говорят за права на човека: Всеобщата декларацията за правата на човека“- от 1948 г. на ООН, Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи“- на Съвета на Европа, Конвенцията за правата на детето (а не за децата)- на ООН, Законът за детето в България, Имаме Агенция за защита правата на детето, а не на децата. Само в „Рамковата конвенция за малцинствата“- на Съвета на Европа, става дума за определена група хора, но веднага се уточнява, че всяка страна сама определя, какво е малцинство и как тя да се прилага?

През целият 32 годишен преход политическата класа избягва да говори за права на човека. И са „прави“!

Защо поставям тази изключително важна тема за обсъждане, която е дефицит в България?

  1. Вчера разговарях с една колежка, която ми каза „Дано това, което пишете с г-н Караколев, (и не само), се чете от политиците?“ Отговорих и, че не е моя грижа и проблем дали политиците четат такива парливи теми, а по-скоро обикновените български граждани, гласоподаватели да я прочетат и си направят съответните изводи.
  2. В моя сайт, който е под мотото “Детето е решение, а не проблем“ най-вече пиша за образование. И като блогър, вече с над 320 публикации, се опитвам да изразявам моята гледна точка. Което и правя.

И така, през периода 2002-2005 година с учителите и децата от Клуба за ООН проведохме повече от 150 обучителни семинара по човешки права, с учители (от гр. Гоце Делчев, гр. Хаджидимово, Гърмен и Община Сатовча), ученици, родители, кметове и общински съветници. Силно впечатление ми направи това, че повече от 80% от учителите за пръв път участваха в подобно обучение. Сега картинката не е по-различна, за съжаление. И това, че децата с огромно желание и разбиране се включваха в тези семинари. И затова успяхме да изведем положителен Модел за обучение по човешки права. От който никой не се интересува?!

В тези обучителни семинари (в които бяха водещи Учители и деца), детето със сърцето и душата си разбираше следното:

  1. Само за това, че човек се е родил, е ценност. Какво наричаме ценно? Онова, което е рядко. Има ли нещо по-ценно от живота на човека? А в България животът струва ли нещо? Правата биват: граждански (правата осигуряващи индивидуалната свобода), политически (правото на участие, демокрацията е участие) и социални (те обхващат всичко – от правото на сигурност и икономическо благополучие, до правото да живееш като цивилизовано същество).
  2. Правата на човека са потребност, необходимост, а не лукс – (това трудно се обяснява на нашата политическа класа). Те затова се наричат универсални и неотменими. Не ги дава държавата.
  3. Правата вървят със задълженията, отговорностите. Никъде няма право без отговорност. За „Правото на образование“ – с учениците сме стигали до 15 задължения. Това също на нашия, така наречен елит, трудно може да бъде обяснено.
  4. Въпрос на чест и достойнство е всеки да знае своите права, да ги отстоява, но и да защитава правата на другите. Защото ние не сме сами на този свят. Правим ли го?
  5. Изучаването и прилагането на човешките права в училище, означава равнопоставеност и качествено образование. Това “чудо“ има ли го в българското училище? Скромно (не скромно) – много гости, които идваха в нашето училище, казваха, че училището ни е европейско и развиващо, а децата и учителите са знаещи и можещи. Ако използвам съвременно определение, щяхме да получим сертификат от МОН за Иновативно училище. За скептиците, отрицатели, ще им напомня, че всичко това е описано, има го като документация (в библиотеката на училището и не само), и в постигнатите резултати. Това, което няма как да се скрие, са резултатите. Всички деца (завършили в Сатовча), ги носят в сърцето и душите си. Те са стотици, да не кажа хиляди. Разсъждават като личности и граждани.

Дали някой ще се заинтересува от това, което споделям? Важното в случая е, че ще бъде прочетено. И един, само един мой читател да се съгласи с мен, ще бъда доволен!

Успех и късмет!

СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
« ПЕЩЕРНОТО АНТИ-МИСЛЕНЕ И САТЕЛИТНИЯ СИНДРОМ НИ ПРАВЯТ СИЛНИ!
„ОБРЕЧЕНИЯТ“ ЕЛЕКТОРАТ И ПОУКИТЕ »

Leave a comment Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тестове по философия

Подготовка за матура по философия - Тестове по учебните дисциплини от философския цикъл (9-12 клас)
Виж ТУК

Консултации

  • Учебно помагало.
  • Консултации за по-лесна подготовка за матура по философия.
  • Курс по психология и етика за подготовка на медицински сестри, акушерки и помощник-фармацевти.

Виж ТУК

ПОРЪЧАЙ СЕГА!

ПРЕПОРЪЧВАМ

Цветоглед - Цветен поглед към света по актуални теми от деня.
Цветоглед, Препоръчано от Калоян Шишков

Меню

Начало
За мен
Моята дейност
Книги
Блог
За контакт

Помагало

Учебно помагало "Самостоятелна подготовка за матура по философия":
- Тестове с пояснение.
- Теория на достъпен език.
- Философски есета.

Консултации

Подготовка по философия:
-за зрелостници;
-за кандидат-студенти;
-на живо или онлайн.

ЗА КОНТАКТ

CyberChimps WordPress Themes

© Калоян Шишков 2014 / Поддръжка: Веско Шекеров, Галина Шекерова и Рафие Шерифова