На 10 март 2021 г. в СУ ”СВ. СВ. Кирил и Методий” Сатовча се проведе заключителен семинар на проект ”Принципи, методи и средства, чрез които могат да се прилагат добродетели”, организиран от НПО ”За равен старт”, представлявана от ръководителя Славка Кръстева. В работата на семинара участваха ученици, учители, представители на непедагогическия персонал, Клуб „Работилница за добродетели“.
За моя чест бях поканен като лектор с темата ”Философия на формиране на добродетели”.
Най-напред направих уточнението, че при добра воля всеки човек без изключение би могъл да възприеме тази философия. Това е начин на мислене, на възприемане за другите и света около нас. След като бъдем приучени към добро поведение, скоро ще започнем да намираме Удоволствие от извършването на добри дела, твърди Аристотел. Ти живееш в хармония със себе си, съвестта ти е чиста, не се бунтува.
Практикуването на добродетели може да се получи, ако се възприеме и следната философия (в съкратен вариант, без обосновката на тази философия, примерите, обсъжданията, разискванията, разбиране за нещата около нас):
- Раждането е събитие. Само за това, че човек се е родил, е ценност.
- Всеки човек изповядва своя философия. Тази философия се формира в семейството и училището.
- Ценностна система. Всеки човек има своя ценностна система, тоест цени и уважава онова, което смята за ценно, добродетелно.
- Ролята на училището за формиране на мислещи личности. Училището е мястото, където децата формират своите възгледи, сравняват своите ценности с тези на другите и определят своето място и роля в обществото.
- Обществото. За съжаление нашето общество е болно. Децата са функция на обществото, в което живеят. Те приличат по-скоро на своето време, отколкото на родителите си.
- ”Ситото на Сократ”: 1.Истината. 2.Ситото на Добротата. 3.Ползата.
- ”Не лъжа, защото трябва да помня” – Марк Твен
- ”Който има и не дава, е крадец” се казва в една гръцка песен.
- ”Златната среда” – Аристотел. Според мъдреца всеки добродетел е средина между две крайности, всяка от които е порок, още недостатък и прекомерност. Това е доказано посредством изучаването на различните добродетели. Например смелостта е средина между – страхливост и безразсъдство.
- Защо да сме добродетелни? А, защо НЕ? Етиката, науката за човешкото у човека, теория на морала, тя ни приучава да спазваме всеобщия принцип на нравствения живот.
Накрая на семинара работихме в екип. Разделихме участниците на четири групи и им възложихме да намерят средината на следните добродетели: Скромност, Лично достойнство, Остроумие, Истина. Участниците се справиха добре, като работа в екип. Нещо, което ни липсва като нация, като българи. Все търсим поединичното спасение.