1. Положителна психическа нагласа. Казвате си, че можете, ще се справите успешно с матурата. Вярвайте в безграничния интелект. Хората с положителна психическа нагласа постигат 10 пъти по-големи резултати от тези с отрицателна нагласа. В никакъв случай и през ум да не ви минава за провал. Не казвайте „Не, няма да се справя”, „Ще се проваля на матурата”. Когато използвате такива нагласи, като „но”, „не”, „няма”, създавате в себе си конфликт, който в действителност не съществува. Мозъкът се настройва на такава вълна, че да се провалите. Обратно, когато си внушавате вяра в успеха, мозъкът се настройва да изпълнява вашите желания, които вече са станали заповеди за Вселената и се случват.
2. Вечерта преди матурата гледайте да си легнете на време, нагласете аларма в колко часа да ви събуди, за да не закъснеете. Подгответе си и вземете личната карта и черен химикал. Предвидете поне половин час толеранс, за да пристигнете навреме в училище. След като получите първия модул, не бързайте да се паникьосвате, прочетете внимателно няколко пъти въпросите, тогава започнете да ги решавате. Пригответе си чернова, по която да си водите бележки, защото на нея ще решавате въпросите.
3. От две години са въведени модули при матурите. Първият модул е тест от 30 въпроса. Решавате го в първия един час, предавате решения тест (сега можете да излизате от залата) и получавате втория модул – отворените въпроси. Решавате го и го предавате на изпитната комисия. Тогава получавате третия модул – Философско есе по зададени определени фрагменти.
Както е известно, в теста от първия модул ще има по шест въпроса от психология, логика, етика, право и от философия. Започнете решаването при спазване на принципите „Тук” и „Сега” и „Там не е по-добре от „тук”. Решете най-напред тези въпроси, които можете да отговорите вярно. Най-напред отхвърлете най-отдалечение възможни отговори. Можете да се връщате до три пъти за всеки въпрос. Например: ако сте подчертали „А” като верен отговор, но сте размислили, защриховате квадратчето и подчертавате другия възможен верен отговор. Ако прецените, че и това е грешно, можете да се поправите трети път. Вашите отговори от Националната комисия се проверяват чрез шаблони, на които верният отговор излиза в квадратчето. Когато решавате теста, си водете бележки. Ако например сте решили да пишете есе за Човека, записвайте си всичко за човека, което има в теста.
Малка е вероятността да решите вярно всички тестови задачи, затова не се притеснявайте. За въпросите, за които не сте сигурни, може да ви помогне следната информация: верните отговори на теста са поравно разпределени между А, Б, В, Г (може да има малки разминавания). Затова НЕ е добро решение да отговорите на всички въпроси, с една и съща подточка, например с „А” и т.н. Хипотетично, ако сте решили например 20 въпроса и сте „сигурни” за отговорите, можете да направите следното: избройте отговорите – А, Б, В, Г. Ако примерно от тях имате седем, осем или повече отговора А, вероятността верните отговори на оставащите 10 въпроса да са А е малка. Така се разсъждава с останалите верни отговори. По този начин можете да предположите приблизително верните отговори на въпросите, които не знаете.
ВАЖНО: Задължително отбележете отговор за всички въпроси! В никакъв случай не оставяйте нерешени въпроси!
4. Въпроси, в които има „НЕ”. На практика това са най-лесните за решаване въпроси. Много е важно да прочетете внимателно въпроса. Питат ви, какво НЕ е, а не какво е. Трите грешни отговора (които характеризират онова, за което ви питат), обикновено са подредени едно след друго. Например: А, Б, В характеризират въпроса и тогава идва Г, който НЕ характеризира, има различен смисъл и съдържание, но той е верния отговор. Разбира се, възможна е и друга подредба.
Например: Какво НЕ е вярно в следните характеристики за 15-16 годишните? Възможни отговори: А) стремежът към пределна самостоятелност; Б) стремежът да се утвърдят сред връстниците си; В) да се вглеждат по-обстойно в себе си; Г) не са възприемчиви към чужди влияния – верен отговор.
5. Отворени въпроси и текстови задачи: Те са за епохите, в които работят и творят философите, ключови техни понятия, да дадете определение за дадено понятие, като използвате посочени думи, да посочите определени философи дали са представители на софистите, скептиците, екзистенциалисти и т.н. Това са неща, които трябва да заучите предварително.
6. Коментар на зададения философски текст: Ще има един или два текста от известни философи с конкретни въпроси за отговор. Много е важно как четете текста. Според руския писател и драматург Княжин има най-малко три начина да се чете: 1) четеш и не разбираш; 2) четеш и разбираш; 3) четеш и разбираш дори и онова, което не е написано, между редовете. Борк допълва „Да четеш, без да размишляваш, е все едно да ядеш, без да смилаш”.
Какво бих препоръчал? Четете текста няколко пъти (с положителна нагласа), отговаряте на въпросите, които ви питат, използвате понятия, които авторът прилага.
Запомнете: отговорите на въпросите са в текста. Вие разбира се можете да допълните свой коментар, онова, което мислите. Така ще покажете философската си образованост, оригиналност и философско осмисляне.
7. Философското есе по зададен фрагмент: в третия модул има зададени 3 фрагмента. Вие трябва да изберете един, по който да напишете философско есе. Те са зададени така, че да има разсъждения в трите основни направления:
- общо-философска насоченост;
- антропологическа насоченост и
- социално-политическа или етическа насоченост.
Заучете колкото може повече определения и характеристики за „философия“, „човек“ и за основните етически и правни категории (справедливост, добро и зло, право, закон и т.н.) и ги включете в есето.
Спазвайте структурата на есето: увод, изложение и заключение.
Изразете вашата лична позиция по темата и се обосновете защо мислите така. Запомните! Във философията е нормално да има несъгласие, възражение. Вие можете да отхвърлите всичко като теза и аргументи в текста, но вашата лична позиция ще бъде просветена, т.е. философска, ако е съпоставима с тази на автора и то с убедителни аргументи, като интерпретирате и цитирате и други авторитети. Покажете различното, откроете се, идентифицирайте се, отговаряйки на въпроса „Кой съм аз?“.
Желателно е да използвате фрази като „Според мен“, „Аз мисля”, „Струва ми се”, „Би било добре”, „Може би греша, но това е моето разбиране”, „Ще се съгласите ли с мен?”.
Представете своята позиция така, сякаш я обяснявате на ваши приятели и близки, които не са запознати с проблема и трябва да ги убедите във вашата гледна точка по проблема. Всяко изречение трябва да има връзка с преходното и следващото в анализа.
Във философията се използват понятия като Битие, Истина, Свобода, БОГ, Самота, Природа, Космос, Човек и т.н. Включете ги в есето и обяснете какъв смисъл влагате, как ги разбирате и осмисляте, какво значение им отдавате, какво място заемат във вашата ценностна система.
За написването на есето ще ви помогне много, ако на чернова си записвате всяка идея, която ви хрумне по темата, въпроси от теста, които имат отношение и след това ги свържете логически, подредите и изложите в есето.
Задължително прочетете, прегледайте и коригирайте есето преди да го предадете на изпитната комисия. То трябва да бъде написано грамотно и да показва добра езикова и стилистична култура. Сериозен недостатък са неправилно изписани имена на философи, например: Нитше, вместо Ницше, Сартър вместо Сартр и др.
Повече подробности как се пише философско есе ще има в отделна статия.
8. Не забравяйте, че всяко усилие на паметта е творчески процес, който има три етапа: подготовка, преживяване и споделяне. Подгответе се добре за матурата, за да изпитате удоволствие от това, което знаете и можете, след това да имате основания да споделяте.
9. Ако вие подходите сериозно, отговорно към матурата, като едно от най-важните и сериозни изпитания в живота (не случайно се нарича зрелостен изпит), вие ще имате невероятен късмет, тоест вашата подготовка ще срещне възможността да се справите успешно с матурата.
10. Има неписан Закон за възвръщаемостта, компенсациите, който гласи така: количеството и качеството от извършените от вас допълнителни усилия, натоварвания, услуги ще ви са възвърнат умножени многократно. Стотици пъти съм се убедил в съществуването и действието на този закон.
И съвсем накрая: в публичното пространство се говори, че на матурите масово се преписва. Не зная дали е така, но зная, че по философия е изключено да се препише. Възможно е да ви подскаже някой за един, два или няколко въпроса от теста, но отворените въпроси, текста и философското есе са плод на вашето творческо мислене и на никой друг. За разлика от други предмети, при които се учи наизуст и се иска да се представи темата като по учебник, по философия се иска да мислите, да творите, да представите вашето разбиране за нещата, които ви заобикалят.
Успех!