К. Шишков за образованието
  • Начало
  • За мен
  • Моята дейност
    • Онлайн тестове по философия
    • Подготовка за „Евроскола”
    • Курс „Защо НЕ?”
    • Очаквайте!
    • Клуб за ООН
    • Проекти
    • Публични изяви
  • Книги
    • 10 Работещи образователни модели, методи и подходи
    • Извървян път от Крибул до Страсбург
    • Един живот като учител и не само
    • Нови модели на гражданско поведение в българското училище
    • Самостоятелна подготовка за матура по философия
  • Блог
  • За Контакт

100 години от рождението на учителя, поета, писателя, публициста и общественика Петър Селяшки

Posted on 14.06.2017
СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

На 12 юни 2017 г. в музейната сбирка на Сатовча се проведе юбилейното честване на  Петър Селяшки. Дойдоха много хора от всички възрасти. Стана невероятно тържество, признание на сътвореното, празник на духа и човешкото достойнство в продължение на 2 часа и половина.

Невероятни изказвания направиха общественика Илия Влахов, началната учителка Петруна Томова, гости от Павликени, специалното поздравително писмо на д-р Арбен Мименов, който отново припомни за обявяването на Петър Селяшки за почетен гражданин на община Сатовча. Деца от Плетена пяха от сърце и душа, както и жените от „високото пеене”, които са носители на Хердеровата награда за певческа автентичност и майсторство (с изключителните заслуги на Илия Терзиев).

Журналистката Юлия Баймакова от гр. Гоце Делчев оповести своята публикация ”Певецът на Сатовча”, посветена на годишнината на Петър Селяшки. Синовете на юбиляра Ивайло и Лъчезар Селяшки разказаха вълнуващи спомени за своя обичан и предан баща, които разплакаха една част от присъстващите.

Стана вълнуващо и запомнящо честване.

Какво казах на честването?

Поради големия интерес към честването помествам моето изказване:

Уважаеми наследници на Петър Селяшки, дами и господа! За мен е изключителна чест да говоря за Петър Селяшки. Поздравявам организаторите за празника, това е една заслужена почит, един достоен юбилей, за още по-достойния Петър Селяшки.

Не познавам достатъчно добре творчеството на Петър Селяшки, чел съм малко. Когато дойдох ученик в пети клас, Петър Селяшки беше възпитател, на мен не ми е преподавал, но това, което съм чел, чул за юбиляра, е прекрасно. Като сатовчанин няма как да не бъда горд, че сме имали такава ярка, впечатляваща, вдъхновяваща личност.

В специалната покана на първа страница е записано – 100 години от рождението на учителя, поета, писателя, публициста и общественика Петър Селяшки. Аз самият бих продължил характеристиките, като на първо място ще поставя човекът, личността, гражданинът, бащата и дядото Петър Селяшки.

Когато БОГ сътворява материалния свят, създава и човека. Но най напред сътворява учителя. Бог е могъл да направи от Петър Селяшки и праведник, и подлец, но е направил само човек. И то какъв – истински, откровен, искрен, добронамерен, почтен. Малко хора днес притежават такива качества.

Като гражданин (субект, пълноправен) е бил за пример. Никога не се е възползвал от възможностите, които длъжностите, които е изпълнявал, са му давали (учител, директор). За него е популярна философията в Сатовча „За другите хора има ли”? Ако има, тогава и той вземал.

Той бил изключително любознателен, четящ човек. Нали знаете, понякога разликата между хората се изразява в тоновете прочетена литература. На него му личало.

В новото преработено издание ”Годишни кръгове” са поместени негови стихотворения, проза, публицистика, дневникът като фронтовак, участник във Втората световна война, писма и три прекрасни послеслова на Илия Влахов, Кирил Караколев и Иван Марков от гр. Гоце Делчев. Тези послеслова дават една допълнителна светлина за Петър Селяшки.

Тематиката е богата и обширна – за обикновените хора, за фронтоваците, за смоларите, горските работници и т.н. Изключително внимание обръща на българския фолклор. Писал е за Ботев, Гоце Делчев.

Не пропуска и темата за етническите и религиозни въжделения. ”Петър Селяшки е изпитвал братски чувства към българите мохамедани от Сатовча и района. В ”Ехо от моето детство” той ненатрапчиво дава израз на убеждението си, че с тях естествено ни свързват общ матерен език, редица обичаи, традиции, обща съдба” – подчертава в предисловието синът Лъчезар Селяшки (също изявен поет).

В стихотворението ”Мъртвата подкова” пише „…Дорде съм жив, животе мой, не ме наказвай със покой”. Години по-късно испанският философ Гасет ще напише, че животът на човека преминава в правене на нещо, което осмисля цялото ти съществуване.

Петър Селяшки докато е жив не знае какво е покой. Природата не търпи бездействието и въпреки краткия си живот, той оставя богато наследство.

Благодаря, за мен беше чест!

СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
« Защо да не са такива младите?
Заболяването ”Философско натравяне” »

Leave a comment Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тестове по философия

Подготовка за матура по философия - Тестове по учебните дисциплини от философския цикъл (9-12 клас)
Виж ТУК

Консултации

  • Учебно помагало.
  • Консултации за по-лесна подготовка за матура по философия.
  • Курс по психология и етика за подготовка на медицински сестри, акушерки и помощник-фармацевти.

Виж ТУК

ПОРЪЧАЙ СЕГА!

ПРЕПОРЪЧВАМ

Цветоглед - Цветен поглед към света по актуални теми от деня.
Цветоглед, Препоръчано от Калоян Шишков

Меню

Начало
За мен
Моята дейност
Книги
Блог
За контакт

Помагало

Учебно помагало "Самостоятелна подготовка за матура по философия":
- Тестове с пояснение.
- Теория на достъпен език.
- Философски есета.

Консултации

Подготовка по философия:
-за зрелостници;
-за кандидат-студенти;
-на живо или онлайн.

ЗА КОНТАКТ

CyberChimps WordPress Themes

© Калоян Шишков 2014 / Поддръжка: Веско Шекеров, Галина Шекерова и Рафие Шерифова