Мисля, че 25-тата годишнина от създаването на Синдикатът на българските учители (СБУ) трябва да бъде отбелязана подобаващо. За тази цел е добре да се съберат различни предложения. Ето моето предложение за честване, което изпратих до г-жа Янка Такева, председател на СБУ (със съкращения):
Акцент в честванията според мен трябва да бъде ролята на учителя за формиране на личността при съвременните предизвикателства пред младите хора. Да, децата са цел на образователната система. Но лицето е учителят.
- Още от месец септември 2014 г. на събрания на синдикалните организации да започне разговор за ролята на учителя. Във всяко училище да се откроят и назоват добрите учители и техния положителен опит и практика да се популяризира.
- На специални тържества да се поканят бивши и настоящи синдикалисти, да им се връчат грамоти и благодарствени адреси.
- Всички ние боготворим добрия лекар, отличния механик, добрият професионалист, но никой не зачита /освен учениците, най-често бивши/ добрия учител, професионалист.
Не се откроява ролята на добрия учител-професионалист. Много трудно преодоляваме гордостта, всички сме велики учители и не искаме да признаем, че тези учители трябва да бъдат водещи, и да се поучим от тях. Тази ”практика” не е само на училищно ниво. По общини, градове, също така директорите на училища, трудно преодоляват гордостта и много трудно, да не кажа епизодично, канят в своите училища опитни учители от други училища да говорят по определена тема и въпрос, по който са постигнали определени положителни резултати като опит и практика.
- Да се помисли, как да бъдат ангажирани учителите пенсионери, след излизане от училище.
- Темата за управлението на класната стая /класа/ вече има значително присъствие в нашето педагогическо и психологическо пространство.
В класната стая избуяха отрицателните страсти, добрите ученици престанаха да сътрудничат на учителите. Същинската работа на учителя е в класната стая. За да разсъждава ученикът като личност и гражданин, учителят е този, който определя целите, организацията на часа, определя ролите и е пазач на груповите норми.
- Да се открои изключителната роля и отговорност на учителя, за формиране на бъдещата личност в развиващото училище. На тази тема да се проведат и общински конференции и накрая, преди финала на националните чествания, в София да се проведе Национална конференция, на която вече да се вземат конкретни решения от институциите на държавата и те да бъдат приети от Народното събрание и да станат задължителни норми за образованието в България.
Ние всяка година провеждаме национални конференции по различни теми и въпроси, но не се ангажират в достатъчна степен институциите в държавата.
- В тези събрания, разговори, конференции, да ангажираме максимално обществеността на България /гражданското общество/, родителите, хората, „облечени” във власт, средствата за масова информация и да ги спечелим на наша страна.
- На финала на честванията да се откроят най-добрите синдикалисти, да се връчат подходящи символи и награди и това да стане по подходящ тържествен начин.
Август 2014 г.
Калоян Шишков, Председател на ОбщКС на СБУ – Сатовча