Нови модели на гражданско поведение в българското училище
Електронен коригиран вариант от 09.2022 г.
Издадено от издателство Просвета през 2007 г.
Брой страници: 192
Цена: 10 лв.
В учебното помагало „Нови модели на гражданско поведение в българското училище“ е обобщен конкретен опит по гражданско образование, който се прилага успешно в едно необикновено българско училище – СОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, с. Сатовча. Авторът Калоян Шишков прилага лично описаните модели. Той посочва начинът на работа и диалогът с учениците.
Пред вас ще се разкрие магията на интерактивните методи на работа.
В първата част са изложени основните принципи на гражданското образование и мястото му в съвременното училище според българската образователна стратегия и в рамките на Съвета на Европа. Представени са следните интерактивни методи:
- дебати;
- мислене с шест шапки;
- мозъчна атака;
- практически упражнения и решаване на казуси;
- ролеви игри;
- симулативни игри.
Калоян Шишков разглежда проблема за спазването на човешките права и предизвикателствата на междукултурното общуване.
Втората част съдържа работни материали за прилагане на интерактивните методи, на модела за обучение по човешки права и материали по проблема за насилието.
Обърнете внимание, че учениците с готовност се включват в интерактивни методи както по време на час, така и като извънкласна дейност. Затова прилагането им е изключително ефективен начин да привлечете и задържите вниманието на вашите ученици. И не само. Описаният автентичен педагогически опит ви дава разнообразни възможности да включите цялостната училищна общност, родителите и местната власт.
Прилагането на тези иновативни методи ще засили връзката ви с учениците, ще обогати професионалната ви практика и ще открои образът ви на учител като уважаван авторитет и новатор.
ОТЗИВИ за учебното помагало по гражданско образование „Нови модели на гражданско поведение в българското училище“:
Препоръчвам горещо това помагало на всички педагози, родители, директори и експерти, които обичат да се учат от практиците и се учат да обичат от децата!
Вяра Лазарова, изпълнителен директор на Асоциация за родителска активност
Работните материали ще дадат възможност на други педагози да усетят начина на работа, използването на интерактивни методи, диалога с учениците, както и огромните възможности, които дава гражданското образование за развитието на младата личност.
проф. Румен Вълчев, директор на Център „Отворено образование“
Tова помагало допълва класическата педагогика. И нещо повече, връщаме се в Античността, защото първите учители в Древна Гърция по философия са софистите. Това са хора, които са учили учениците да дебатират, да спорят. Но когато един ученик се учи да дебатира, да спори, той трябва да знае много!
Кирил Караколев, пенсиониран учител по история в СОУ с. Сатовча