К. Шишков за образованието
  • Начало
  • За мен
  • Моята дейност
    • Онлайн тестове по философия
    • Подготовка за „Евроскола”
    • Курс „Защо НЕ?”
    • Очаквайте!
    • Клуб за ООН
    • Проекти
    • Публични изяви
  • Книги
    • 10 Работещи образователни модели, методи и подходи
    • Извървян път от Крибул до Страсбург
    • Един живот като учител и не само
    • Нови модели на гражданско поведение в българското училище
    • Самостоятелна подготовка за матура по философия
  • Блог
  • За Контакт

Благородната лъжа

Posted on 25.09.2018
СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Благородната лъжаДревногръцките философи-етици много са спорили дали има „благородна лъжа”, възможно ли е изобщо низкото да бъде благородно? Лъжата винаги е противоположността на искреността, онова, което човек не може да скрие. Макар че всяка лъжа заслужава порицание, някои лъжи са по-сериозни от други. Например човек може да излъже от страх или срам. Друг може да превърне лъжата в навик, за да наврежда. Когато лъжата е придружена с користна цел, тя е вече измама.

В почти всички религии лъжата се осъжда, но с уговорката да не наврежда на никой. В Библията категорично се заклеймява всяка лъжа. В Исляма благородно може да се лъже само в три случая: по време на война, за да сдобриш двама скарани приятели и да похвалиш някой.

Смята се, че дневно човек лъже благородно близо 20 пъти. Например питат те „Как си?” – ти отговаряш „Добре съм”, макар и в момента да не си. Питат те „Какво правиш?” – „Нищо”, в същото време вършиш нещо. На болен човек спестяваш истината. Лошата новина се опитваш да я кажеш по начин, който няма да навреди. Макар и да виждаш нещо, което не ти харесва в облеклото на някой, ти спестяваш истината.

Това лято  бях излъган благородно, за което съм поласкан и удовлетворен от резултата. И така, в един хубав ден в края на месец юни се обажда по телефона непознат мъжки глас, представи се като деветокласник (условно да го наречем Милко, от южен град близо до Пловдив), който госпожата го е оставила на изпит по философия. Възложила му да напише философско есе, за да мине в десети клас. Помоли да го „осветля”в рамките на пет минути как се пише философско есе. По това време се намирах на вилното място и нямах нищо под ръка, като указания. Попитах го има ли химикалка да пише, отговори, че има възможност да записва. Започнах да му диктувам примерно философско есе – „Човекът, това е бъдещето на човека”, Сартр. Момчето старателно си записваше. Когато свърших, установих, че съм диктувал 11 минути. Разговорът приключихме с уговорката да ми се обади за резултата. Но момчето не го направи. Затова позвъних на този телефон на 10 юли. Обади се женски глас, поисках да разговарям с момчето, отговори, че имам грешка. Не, нямам грешка, обясних ситуацията от преди 10 дни. Тогава момичето ми призна, че е братовчедка на момчето и че тя го е поощрила да ми се обади. По-важното, че е получил отлична оценка и минава в десети клас. Настоях да ми се обади лично момчето. Тогава девойката ми обясни, че са ме излъгали, че не е в девети клас, а е приет студент в Пловдивския университет специалност психология. Междувременно същото момче ми поиска приятелство във Фейсбук, но не зная защо не я бях приел. Разбира се, след този разговор се свързах с момчето по социалната мрежа (оказа се извън страната).

 Ето какво ми обясни:

„Здравейте, благодаря ви от сърце за оказаната помощ! Малко ме е срам, че не ви казах истината в самото начало, но надявам се ще проявите разбиране. Без вашата помощ нямаше да постигна тези резултати. Преди около 2 месеца реших да се запиша в университет и избрах да кандидатствам за психология в Пловдивския университет ,,Паисий Хилендарски“. Намерих темите в интернет и започнах съвсем сам да се подготвям за теста. Трябваше също и есе по психология да направя, обаче не намерих информация в интернет как става. Доста търсих, защото не бях сигурен как да го структурирам и накрая случайно попаднах на вашия сайт.

Колебаех се дали да ви звънна и се престраших, а вие най-разбираемо ми обяснихте как става. На 3 Юли беше изпита който траеше 4 часа. Аз направих теста за 20 минути, а есе писах час и половина.

Темата беше „Може ли изучаването на науката психология да направи човек по-умен, по-щастлив или по-добър?”

Написах цял лист от двете страни и изкарах  отличен 5.60 на изпита. Днес излезнаха класиранията и съм вътре от първо класиране .”

Такива благородни лъжи  предпочитам. За мен е чест!

СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
« Домашно компостиране – Защо не?
„Визия за България” на БСП »

Leave a comment Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тестове по философия

Подготовка за матура по философия - Тестове по учебните дисциплини от философския цикъл (9-12 клас)
Виж ТУК

Консултации

  • Учебно помагало.
  • Консултации за по-лесна подготовка за матура по философия.
  • Курс по психология и етика за подготовка на медицински сестри, акушерки и помощник-фармацевти.

Виж ТУК

ПОРЪЧАЙ СЕГА!

ПРЕПОРЪЧВАМ

Цветоглед - Цветен поглед към света по актуални теми от деня.
Цветоглед, Препоръчано от Калоян Шишков

Меню

Начало
За мен
Моята дейност
Книги
Блог
За контакт

Помагало

Учебно помагало "Самостоятелна подготовка за матура по философия":
- Тестове с пояснение.
- Теория на достъпен език.
- Философски есета.

Консултации

Подготовка по философия:
-за зрелостници;
-за кандидат-студенти;
-на живо или онлайн.

ЗА КОНТАКТ

CyberChimps WordPress Themes

© Калоян Шишков 2014 / Поддръжка: Веско Шекеров, Галина Шекерова и Рафие Шерифова