Древногръцките философи-етици много са спорили дали има „благородна лъжа”, възможно ли е изобщо низкото да бъде благородно? Лъжата винаги е противоположността на искреността, онова, което човек не може да скрие. Макар че всяка лъжа заслужава порицание, някои лъжи са по-сериозни от други. Например човек може да излъже от страх или срам. Друг може да превърне лъжата в навик, за да наврежда. Когато лъжата е придружена с користна цел, тя е вече измама.
В почти всички религии лъжата се осъжда, но с уговорката да не наврежда на никой. В Библията категорично се заклеймява всяка лъжа. В Исляма благородно може да се лъже само в три случая: по време на война, за да сдобриш двама скарани приятели и да похвалиш някой.
Смята се, че дневно човек лъже благородно близо 20 пъти. Например питат те „Как си?” – ти отговаряш „Добре съм”, макар и в момента да не си. Питат те „Какво правиш?” – „Нищо”, в същото време вършиш нещо. На болен човек спестяваш истината. Лошата новина се опитваш да я кажеш по начин, който няма да навреди. Макар и да виждаш нещо, което не ти харесва в облеклото на някой, ти спестяваш истината.
Това лято бях излъган благородно, за което съм поласкан и удовлетворен от резултата. И така, в един хубав ден в края на месец юни се обажда по телефона непознат мъжки глас, представи се като деветокласник (условно да го наречем Милко, от южен град близо до Пловдив), който госпожата го е оставила на изпит по философия. Възложила му да напише философско есе, за да мине в десети клас. Помоли да го „осветля”в рамките на пет минути как се пише философско есе. По това време се намирах на вилното място и нямах нищо под ръка, като указания. Попитах го има ли химикалка да пише, отговори, че има възможност да записва. Започнах да му диктувам примерно философско есе – „Човекът, това е бъдещето на човека”, Сартр. Момчето старателно си записваше. Когато свърших, установих, че съм диктувал 11 минути. Разговорът приключихме с уговорката да ми се обади за резултата. Но момчето не го направи. Затова позвъних на този телефон на 10 юли. Обади се женски глас, поисках да разговарям с момчето, отговори, че имам грешка. Не, нямам грешка, обясних ситуацията от преди 10 дни. Тогава момичето ми призна, че е братовчедка на момчето и че тя го е поощрила да ми се обади. По-важното, че е получил отлична оценка и минава в десети клас. Настоях да ми се обади лично момчето. Тогава девойката ми обясни, че са ме излъгали, че не е в девети клас, а е приет студент в Пловдивския университет специалност психология. Междувременно същото момче ми поиска приятелство във Фейсбук, но не зная защо не я бях приел. Разбира се, след този разговор се свързах с момчето по социалната мрежа (оказа се извън страната).
Ето какво ми обясни:
„Здравейте, благодаря ви от сърце за оказаната помощ! Малко ме е срам, че не ви казах истината в самото начало, но надявам се ще проявите разбиране. Без вашата помощ нямаше да постигна тези резултати. Преди около 2 месеца реших да се запиша в университет и избрах да кандидатствам за психология в Пловдивския университет ,,Паисий Хилендарски“. Намерих темите в интернет и започнах съвсем сам да се подготвям за теста. Трябваше също и есе по психология да направя, обаче не намерих информация в интернет как става. Доста търсих, защото не бях сигурен как да го структурирам и накрая случайно попаднах на вашия сайт.
Колебаех се дали да ви звънна и се престраших, а вие най-разбираемо ми обяснихте как става. На 3 Юли беше изпита който траеше 4 часа. Аз направих теста за 20 минути, а есе писах час и половина.
Темата беше „Може ли изучаването на науката психология да направи човек по-умен, по-щастлив или по-добър?”
Написах цял лист от двете страни и изкарах отличен 5.60 на изпита. Днес излезнаха класиранията и съм вътре от първо класиране .”
Такива благородни лъжи предпочитам. За мен е чест!