К. Шишков за образованието
  • Начало
  • За мен
  • Моята дейност
    • Онлайн тестове по философия
    • Подготовка за „Евроскола”
    • Курс „Защо НЕ?”
    • Очаквайте!
    • Клуб за ООН
    • Проекти
    • Публични изяви
  • Книги
    • 10 Работещи образователни модели, методи и подходи
    • Извървян път от Крибул до Страсбург
    • Един живот като учител и не само
    • Нови модели на гражданско поведение в българското училище
    • Самостоятелна подготовка за матура по философия
  • Блог
  • За Контакт

Да отмъстиш или да простиш

Posted on 16.08.2016
СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

faust-1006394_960_720

Няколко неща ме подтикнаха да напиша този материал:

Преди няколко месеца в Интернет излезе една закана, едно предупреждение: ”…от днес започвам да отмъщавам…”. Под тази публикация имаше повече от 30 харесвания. Вторият повод е опитът за преврат в Турция и действията на президента Ердоган, който отмъсти на хиляди хора. Третата причина – навремето Сталин, ”Бащицата на народите”, в реч пред партийния актив през 1937 г. обяснява в какво се състои неговата желязна идеология. ”Ние ще унищожаваме всеки враг на народа. Ще унищожаваме целия негов род, неговото семейство. Безпощадно ще унищожаваме всеки, който със своите действия и мисли посяга върху единството на социалистическата държава.”

И трите примера, според мен, не са за предпочитане.

Какво всъщност представлява отмъстителността? Според българския тълковен речник отмъстителността е да отвръщам някому за зло пак със зло.

Когато враждебността не умее да прощава за нанесени щети, тя става отмъстителна. При този опит за реванш враждебността е втренчена в миналото и нехае за бъдещето. За някои хора миналото е по-важно от бъдещето. Според психолозите няма по-опасно нещо от непрекъснатото мислене за отмъщение и, разбира се, да го направиш.

Според проф. Чирков, за да съхраним сърцето и нервите си, трябва да не правим поне три неща: да завиждаме, да искаме да отмъстим и да се страхуваме.

Защо не бива дори и да мислим за отмъщение?

Според специалистите в тази област, докато се опитваш да отмъстиш си представяш как ще го направиш стотици пъти. Завладява те една  много стимулираща енергия, но тя е отрицателна, разрушителна,  дърпа те не нагоре, а надолу. Мислите ти са насочени в посока, само и единствено, как да си отмъстиш със същото, което са ви причинили.

Тези разсъждения не те правят по-извисен и благороден, нито пък добронамерен. Когато учениците ми заявяват ”Който ми направи зло, му връщам тъпкано”, полагах много усилия, за да ги убедя, че това е най-неправилното решение.

По този начин ти възприемаш неговия начин на живот, неговите действия. Значи той, другият е спечелил, подтикнал ни е да търсим и следваме злото.

В международен мащаб –  днес например Израело-палестинският конфликт е ярък пример на непрекъснати отмъщения и от двете страни.

Гневът, както знаем, ни създава енергия, той може да ни бъде от полза, да ни служи, да го използваме за полезни цели, особено ако е основателен, докато отмъщението не ти носи нищо друго освен да разрушава. Ни яденето ти е ядене, ни спането, нито радостите.

В такива случаи се препоръчва вместо да мислиш за отмъщение напиши смс, злостно писмо, изкарай си яда и после го хвърли в кошчето за боклук.

В нашата учителска практика има много случаи, когато колеги отмъщават на ученици, водят „гарес”. В моята книга ”Един живот като учител и не само” съм описал такива случаи.

Често учениците ни нервират, „късат“ ни нервите, но няма по-лошо от това учителят да се опитва да отмъщава, да ги наказва като им пише двойки, гони ги от час и т. н. Когато много ме нервираха учениците, понякога давах контролна работа (хващах ги неподготвени), после на излизане от класната стая слагах писмените работи в печката или кошчето, защото иначе трябваше  да пиша слаби оценки почти на всички.

Също така бих посочил  два случая, които илюстрират горните разсъждение. Първият – имах сериозен спор с един близък за имот. Бях му продал имота, но нещо се случи и се стигна до конфликт и разправии. Цял месец не бях на себе си, стотици пъти през съзнанието ми преминаваше мисълта как да изляза от това състояние. И в един момент с един телефонен разговор реших проблема. Извиних се, простих за обидните думи и всичко приключи (олекна ми).

Вторият случай – един човек в продължение на няколко години ми отмъщаваше, какви ли бели не ми направи. Няколко пъти го разобличавах, но никога не му отвърнах със зло (не е в природата ми). Разбира се, дадох му да разбере, че няма да оставя нещата така.

По принцип отношенията на другите към теб се обуславят от твоето поведение, а ти предизвикваш техните реакции.

Вие как мислите?

 

СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
« Новият (стар) директор на СОУ с. Сатовча
За масостта и чашостта »

Leave a comment Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тестове по философия

Подготовка за матура по философия - Тестове по учебните дисциплини от философския цикъл (9-12 клас)
Виж ТУК

Консултации

  • Учебно помагало.
  • Консултации за по-лесна подготовка за матура по философия.
  • Курс по психология и етика за подготовка на медицински сестри, акушерки и помощник-фармацевти.

Виж ТУК

ПОРЪЧАЙ СЕГА!

ПРЕПОРЪЧВАМ

Цветоглед - Цветен поглед към света по актуални теми от деня.
Цветоглед, Препоръчано от Калоян Шишков

Меню

Начало
За мен
Моята дейност
Книги
Блог
За контакт

Помагало

Учебно помагало "Самостоятелна подготовка за матура по философия":
- Тестове с пояснение.
- Теория на достъпен език.
- Философски есета.

Консултации

Подготовка по философия:
-за зрелостници;
-за кандидат-студенти;
-на живо или онлайн.

ЗА КОНТАКТ

CyberChimps WordPress Themes

© Калоян Шишков 2014 / Поддръжка: Веско Шекеров, Галина Шекерова и Рафие Шерифова