Посветено на новоизбрани (и не само) кметове и общински съветници.
Изборите за кметове и общински съветници вече са в историята. Кой избран – избран, кой не е успял, има поправителна сесия след 4 години. Честито на всички избрани кметове и общински съветници! Поздравления за д-р Мименов, който за шести пореден път (с рекордни 89% от гласувалите) ще бъде кмет на Община Сатовча.
Медалът както знаем има две страни, изборите също. Подготовката, притесненията, радостта от постигнатия успех, са едната страна. Другата е как ще оправдаят гласуваното доверие на избирателите. В такъв смисъл е изключително важно с какви нагласи, убеждения, чувство на отговорност ще подходят новоизбраните кметове и Общински съветници.
В Европейската харта за местно самоуправление, приета през 1985 г. (най-важният документ за местно самоуправление, след българския Закон за местното самоуправление), се казва ”Местно самоуправление представлява правото и реалната способност на местните власти да регулират и управляват в рамките на закона съществена част от обществените дела на своя собствена отговорност и в полза на своето население”.
По друг начин казано, кметовете и Общинския съвет, респективно общинските съветници, са местното правителство и законодателния орган, призвани да направят живота на хората уреден и по-добър. Като всеки – от кметът на най-малкото село до кметът на Общината и съветниците, както и всички работещи служители на територията на Общината – има не само правомощия, но и отговорности. Затова е изключително важно още първите дни, на всеки служител да бъде актуализирана длъжностната характеристика, като правомощия и съответните отговорности в рамките на закона.
Общинският съвет е орган, който се формира от гражданите въз основа на общо, равно и пряко избирателно право. Общинският съвет представлява Общината в лицето на държавните органи, се казва в Хартата.
Кметът на Общината е орган на изпълнителната власт и той пряко ръководи цялата изпълнителна дейност на Общината, ръководи и насочва на специализираните органи, назначава и освобождава от длъжност администрацията, отговаря за бюджетния ред в Общината, организира изпълнението на общинския бюджет и т.н. Представлява Общината пред физическите и юридическите лица, пред съда.
В работата на всеки ръководител говорим за стил на управление. Бих посочил най-малко три: авторитарен, либерален и демократичен. Добре би било да бъде водещ демократичния стил, при който всеки знае за какво отговаря и носи отговорност за изпълненията на преките си задължения. Разбира се, кмет, който иска да бъде наистина Кмет, трябва не само да делегира правомощия, да гласува доверие и респект към него, но и да дава свобода подчинените да имат куража и смелостта да вземат самостоятелни решения в рамките на закона, правомощията и да поемат съответните отговорности.
Позволявам си да споделя два случая от моята трудова дейност, които са много поучителни от гледна точка на гласувани правомощия и поемане на отговорности.
- Работих като Общ инструктор и отговарящ за организационната дейност в Общинския комитет на БКП в Сатовча. След избирането на г-н Канин за Първи секретар на Общинския комитет, още на втория ден дойде в моята канцелария, поинтересува се от мен в личен план, поиска да му обясня същността на работата на Общия инструктор, нареди да се инсталира пряк телефон с него и поръча да го търся по всяко време без никакво притеснение. На едно съвещание с целия партиен, държавен и обществен актив, докладвах за приема на млади комунисти- служители в редиците на БКП. Казах, че без разрешението на Общинския комитет не трябва да се приемат служители в Партията (за работници нямаше такова изискване). И в този момент първият секретар ме прекъсна с репликата „Не с разрешение на Общинския комитет, а лично от Калоян Шишков“. Този факт приех като изключително доверие, гласуване на правомощия, но и отговорности. Това още повече ме мотивира да давам най-доброто от себе си в работата.
- Когато бях назначен за заместник директор на СОУ ”Св. Св. Кирил и Методий” в Сатовча, още на първия разговор директорът г-н Караколев ми каза в прав текст: „Ще отговаряш за възпитателната работа в училище, за началния курс и класните ръководители. Ще бъдеш също директор на Пансиона“. По-това време имахме пансион, в който живееха децата от Крибул и други съседни села, хранехме на обяд повече от 530 деца.
Всеки ден се назначават млади служители. Те не само трябва да са наясно с трудовите си правомощия, но и да им се гласува доверие, да бъдат научени в какво се състоят задълженията им. Когато на служителите си гледаш като на ценност, личности и граждани, те се отплащат с висок професионализъм и усърдие.
Разбира се във всяка община, или кметство, където има повече служители, на практика винаги има по един, двама или повече привилегировани служители, които се изживяват като нещо повече от другите редови служители, големеят се. Народът такива ги е кръстил ”дерибеи”. Това не трябва да се допуска. Защото на практика този тип хора не само не си гледат съвестно работата, но злоупотребяват с доверието като се хвалят, че „всичко им е позволено”, така те подкопават авторитета на Кмета.
И в тази връзка препоръчително е кметът периодично да разговаря с неговите служители (насаме, така ще научи за проблемите, насоките на работа, какво ги притеснява, какви са пречките, за да си гледат те съвестно работата. Това поражда доверие и мотивация за работа). Кметът трябва да бъде безкомпромисен към онези служители, които „през пръсти“ гледат трудовите си задължения.
В това отношение също много са полезни съветите на банкера и финансиста Буров: „Своят човек е опасен човек, защото тези хора така могат да те злепоставят, както никой друг. Началникът трябва да бъде началник навред и да му се говори само на ”Вие”. Не ”вуйчо”, не ”чичо”, а „господине”.
На работа в Общината ще дойдат авторитетни хора, които са се доказали на други места като професионалисти. Какво е авторитет? Авторитетът е това, което другите си мислят за тебе, а не ти какво си мислиш. Един авторитет е легитимен, законен, когато се дава възможност да бъде атакуван, обсъждан. Всеки новоизбран (освен младите служители), са работили на други места, където са имали съответния авторитет. Сега започват от нулата, те на новото място трябва да се доказват и то с работа и всеотдайност.
Лесно е да създаваш проблеми и раздори, да злословиш, но много по-трудно е да даваш най-доброто от себе си, да се чувстваш част от екипа, общността, на която принадлежиш, да си съпричастен, да поведеш другите в дух на сътрудничество и хармония. Както твърди един от най-големите мислители Наполеон Хил „Хората обичат да работят за и заедно с положително настроени и внимателни хора. Започнете да изграждате в себе си навика да полагате допълнителни усилия”.
И съвсем накрая, като избирател и гражданин, съдействал да бъде избран д-р Мименов за шести пореден мандат кмет на Община Сатовча и Общински съвет, имам моралното (и не само) право да настоявам Сатовча да има кмет. Зная сега какво ще ми опонират онези, които не са съгласни с идеята, „че по Закон не може да има кмет на селото”. Да, така е, но с Решение на Общинския съвет и съгласието на кмета, д-р Мименов, могат да бъдат гласувани правомощия и отговорности на един от заместник-кметовете да изпълнява тази длъжност (имаме подготвени хора от Сатовча). Защо не?
Накрая няма как отново и отново да не цитирам неписания Закон за възвращаемостта, за компенсациите, който гласи: „Количеството и качеството на извършените от вас допълнителни усилия, услуги ще ви се възвърнат умножени многократно.” Убедил съм се, че този Закон действа безотказно!
Успех и късмет!