К. Шишков за образованието
  • Начало
  • За мен
  • Моята дейност
    • Онлайн тестове по философия
    • Подготовка за „Евроскола”
    • Курс „Защо НЕ?”
    • Очаквайте!
    • Клуб за ООН
    • Проекти
    • Публични изяви
  • Книги
    • 10 Работещи образователни модели, методи и подходи
    • Извървян път от Крибул до Страсбург
    • Един живот като учител и не само
    • Нови модели на гражданско поведение в българското училище
    • Самостоятелна подготовка за матура по философия
  • Блог
  • За Контакт

За масостта и чашостта

Posted on 22.08.2016
СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

За масостта и чашостта

Всеки човек може да види масата и чашата върху масата, но не всеки човек може да види масостта и чашостта.

Платон, древногръцки философ

Веднъж Диоген иронично подхвърлил, че вижда масата и чашата пред себе си, но идеята за маса и идеята за чаша… Платон му отвърнал, че за да види масата и чашата, той си има очи, но за да види техните идеи, не му достига разум…

С тази мисъл, завършвам моята книга „Един живот като учител и не само”. Ученици, приятели, мои читатели, ме питат какъв смисъл влагам в  тази философия, какво искам да кажа?

Трудно мога да обясня, защото всеки по свой начин разбира и усеща нещата около себе си. Освен това е нормално за философията да има различия, несъгласия, възражения.

Все пак, ето моето разбиране:

  1. Всеки човек бил той малък или голям, мъж или жена, образован или необразован, богат или беден и т.н. изповядва определена философия. Т.е. има своя гледна точка за живота и света, която е „масостта и чашостта“, за която не ни стигат очи и разум да я разберем. Както знаем, тази философия се формира в семейството и в училище. Езикът на философията е езикът на ежедневието и литературата. Философията си има свой „диалект”, влага определен смисъл във всяка дума, която употребява. Така е при нас, хората, влагаме различен смисъл в думите, които изричаме. Едни казват, че това е хубаво, другите обратно, за едни хора справедливо е едно, за други – не.
  2. За да разбира и оценява нещата около себе си, всеки човек също така има определена ценностна система (всичко онова, което цени и уважава). Ценностната система на човека също е част от „масостта и чашостта“, за която ни трябва повече от очи и разум да я разберем. Както знаем, от гледна точка на етиката, нещата са съществуващи и дължими. Именно ценностите са смислите на дължимото. Ние сме това, което сме, благодарение на родителите, учителите, близките, приятелите, т.е. идеята е да не забравяме от къде сме тръгнали, кой ни е подал ръка.
  3. Всеки човек, за да осмисли и разбере светът около него и да „види масостта и чашостта“, би трябвало да има изострени сетива. Когато гледа – да вижда. Когато слуша – да чува и когато говори – да казва.
  4. Всички радости и скърби стават общественозначими, когато са забелязани и оценени от околните. И като социално същество, всеки човек иска да бъде обичан, забелязван, оценен, значим и т.н., т.е. да забележим „масостта и чашостта“.
  5. Всеки човек е цели, мечти и намерения, които също са част от „масостта и чашостта“. Както знаем целите в живото са предполагаемите резултати, които искаме да постигнем. Хората, които имат ясно формулирани цели и се стремят да ги реализират, постигат 10 пъти по-големи резултати.
  6. Във философията има един модерен метод – феноменология, измислен от немския философ Хусерл. Понятието феномен, както знаем, означава „явление“. Именно феноменологията е учение за феномените. Тя е наука за описване на явленията, на онова, което ни са явява. Тя ни учи да бъдем внимателни към нещата, да виждаме видимото и невидимото, гледните точки и перспективите. Феноменологията ни учи да виждаме повече нюанси в света, т.е. да виждаме „масостта и чашостта“. Например всеки човек да го възприемаме като ценност (само защото се е родил), личност, гражданин. При нас, в училище, всеки ученик е нещо повече от ученик – преди всичко е ценност, човек, личност и т.н.
  7. Би трябвало с всеки, с когото се срещаме и разговаряме, да приемаме, че той ни превъзхожда с нещо и да уважаваме това, защото никой не е толкова съвършен, че да няма недостатъци, пък и никой не е толкова лош, за да няма нищо положително. Т.е. идеята за „масостта и чашостта“ предполага по презумпция да приемем, че всеки ни превъзхожда с нещо, дори към момента да ни се струва, че не е така.
  8. Аристотел вижда в предметите тяхната идеална цел, т.е. „масостта и чашостта“. Всяка създадена вещ от човека е единство на природното вещество, материята, от която е създадена и идеалните духовни цели, които влагаме в нея. Всяка вещ е ценна, тя е създадена с някаква цел. Тъкмо във формата на предметите Аристотел вижда не просто външните видими контури, но и тяхната идеална цел. Да се търси в битието на вещта нещо повече от това, което е тя сама по себе си е типично европейска културна нагласа и тя се корени във философията на Платон. Да се научим да ценим и уважаваме, хубавото, красивото. У човека – ценността, целите, идеалите…
  9. Според Ницше „Мерило за истинско приятелство е отношението ни към радостта, а не към мъката”. Ние по-лесно откликваме на болката, но по-трудно преодоляваме гордостта, по-малко се радваме на радостта на другите, заради завист, подценяване, пренебрегване и т.н. По принцип, ние хората сме състрадателни. Много лесно и безпроблемно отбелязваме чувствата на другите, а въпрос на съпреживяване на света на другия е да откликваме, да ставаме съпричастни към болката и радостта на другите. По-този начин съдействаме да намалее мъката и да се увеличи радостта. Състраданието ни помага да се научим да виждаме нюансите в чувствата и настроенията, които другият изпитва, т.е. да видим „масостта и чашостта“.
  10. При нас, учителите, е изключително важно отношението ни към учениците. „Човешкото отношения е ключово в преподаването. Нямаш ли добри взаимоотношения с учениците, както и да преподаваш, те могат да разрушат всичко в час” – според Юлия Попова, председател на асоциацията на училищните психолози. Учителят не е по-силен от децата, не може да ги накара насила да се държат добре. За разлика от нас, възрастните, децата се обединяват, те си отмъщават, дори и на добри и авторитетни учители. Разбира се, идеята да бъдеш близък с учениците и да се интересуваш от тях, не е много популярна (според мен) сред учителите. Нещо повече, това дразни колегите, в същото време тези учители са най-авторитетни в училище.

Какво представлява традиционният учебен час?

Учителят влиза в класната стая, дежурните ученици го посрещат, поздрав, изпитване, преподаване и т.н. Ако учителят възприема учениците като равнопоставени, когато цени и уважава учениковата личност – се интересува от тях, забелязва настроенията, чувствата в класа, той „вижда масостта и чашостта“ и разбира се, откликва по подходящ начин. И тогава учителят може да повлияе на ученика.

Както е известно, според психолозите съществуват три вида реакции, чрез които учителите могат да влияят върху разбиранията на учениците за причините, довели ги до успех или неуспех. Те са:

  • оценъчните реакции, които изразяват отношението на учителя към постигнатите от ученика резултати (система от проверки, не само устни изпитвания);
  • емоционалните реакции (съчувствие, емпатия, гняв, равнодушие, безразличие, изненада и т.н.);
  • поведенчески реакции (оказване на помощ, даване на допълнителни задачи, гласуване на доверие, поощряване, окуражаване, обяснение и т.н.)

Тези реакции могат да бъдат осъзнати и неосъзнати. Добре би било да бъдат осъзнати, целенасочени, постоянни и контролирани, особено когато са насочени към ученици с ниска успеваемост и ученици, които са от групата на т.н. „лоши” деца.

В заключение, за да се види „масостта и чашостта“ на нещата около нас, очи и разум не са достатъчни. Човек трябва да „вижда“ още нещо: идеята, ценността у човека, личността, социалното същество, себераздаването, полагането на допълнителни усилия по пътя на успеха и т.н.

Вие, как мислите?

СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
« Да отмъстиш или да простиш
Живот със съдържание »

Leave a comment Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тестове по философия

Подготовка за матура по философия - Тестове по учебните дисциплини от философския цикъл (9-12 клас)
Виж ТУК

Консултации

  • Учебно помагало.
  • Консултации за по-лесна подготовка за матура по философия.
  • Курс по психология и етика за подготовка на медицински сестри, акушерки и помощник-фармацевти.

Виж ТУК

ПОРЪЧАЙ СЕГА!

ПРЕПОРЪЧВАМ

Цветоглед - Цветен поглед към света по актуални теми от деня.
Цветоглед, Препоръчано от Калоян Шишков

Меню

Начало
За мен
Моята дейност
Книги
Блог
За контакт

Помагало

Учебно помагало "Самостоятелна подготовка за матура по философия":
- Тестове с пояснение.
- Теория на достъпен език.
- Философски есета.

Консултации

Подготовка по философия:
-за зрелостници;
-за кандидат-студенти;
-на живо или онлайн.

ЗА КОНТАКТ

CyberChimps WordPress Themes

© Калоян Шишков 2014 / Поддръжка: Веско Шекеров, Галина Шекерова и Рафие Шерифова