На 30.09.2015 г. Народното събрание окончателно прие новия „Закон за предучилищно и училищно образование”, който е в сила от 01.08.2016 г.
В правото има една сентенция „Лош закон, но закон”. Т.е. по-добре лошо написан закон, но закон, който да регулира образователния хаос през последните 20-25 години у нас. Безспорно законът има много несъвършенства, самият аз писах за него, дори имах конкретно предложение (за позицията ми виж. „Моят прочит на проекто-закона за предучилищно и училищно образование ”). Сега вече я има рамката, остава да се напише правилник за неговото приложение (ако е готов, още по-добре), да се приемат всички стандарти и разбира се, да бъде обезпечен със финансови средства, защото закон без осигурени пари от Държавния бюджет, нищо не струва.
Едно от най-големите предизвикателства пред образованието, който поставя този закон, е образованието в малките населени места. Едно от изискванията на Световната банка в зората на демокрацията беше да бъдат закрити всички малки училища. През периода 2008-2009 г. бяха закрити повече от 450 училища. След закриването на училището обаче се „затрива” и селото, защото родителите, в стремежа да осигурят качествено образование на своите деца, масово напускат селото и се преместват да живеят в общинските центрове, в големите градове и столицата.
За чест на Общинския съвет на община Сатовча, кмета д-р Арбен Мименов и със скромната подкрепа на нашия синдикат – Синдиката на българските учители – не допуснахме да бъде закрито нито едно училище в общината. А такава опасност и искания имаше за училищата в Долен, Крибул, Боголин, Осина, Фъргово, Жижево.
Мотивите, които се изтъкваха, че качеството на образованието е на ниско ниво, няма подготвени учители, учат в слети класове, един учител преподава едновременно на два класа по два предмета и т.н.
С известни резерви бих се съгласил с всичко това. Да, ама не, както би казал един известен журналист. От двете малки села Боголин и Крибул има повече от 15 лекари, много други висшисти, успели хора. Самият аз съм завършил в слети класове. Е, какво, не съм станал човек ли?
От няколко месеца в публичното пространство една от основните обсъждани теми в община Сатовча е възможността за разкриване на обединено училище в с. Плетена.
Много неща са казани, недоизказани, чуха са противоречиви мнения и позиции от рода на: учителите от Плетена не са достатъчно подготвени да преподават на ученици в девети и десети клас, учителите от Сатовча са „набедени” за добри учители, Сатовча е общински център и учениците от Плетена трябва да учат там, за кадърни и некадърни директори, че този проблем има политическа окраска, че родителите от селото са принудени да попълнят анкетни карти, без да им е обяснено за какво става дума, че ще го открият за една-две години и ще го закрият и т.н.
За мен, като учител, повече от 32 години свързан с родното училище в Сатовча и синдикалист, не ми е безразлично, как ще бъде решен този парлив въпрос.
Има най-малко две тези: „За” и „Против”обединено училище в с. Плетена.
Аз съм ЗА! ЗАЩО? Слушам съветите на Бернард Шоу и казвам „ЗАЩО НЕ”?
Ето, моите аргументи:
- Законът за предучилищно и училищно образование позволява разкриването на обединени училища – чл.38, ал.1, т.4.
- Има решение на Общински съвет Сатовча за разкриване на такова училище в с. Плетена.
- Има достатъчно ученици. Нека да припомня, ние сме в училище, защото децата ги има, т.е. училище без деца не е училище.
- Познавам почти всички учители от Плетена, според мен те са професионалисти и отговорни хора. Едни от най-добре подготвените деца, които идват да учат в Сатовча, са от Плетена.
- Имат прекрасно училище, нова база, оборудвана и съобразена с изискванията за учебно заведение.
- Огромно желание от родителите, жителите на Плетена, за идеята за обединено училище, които всъщност са в основата на искането за разкриване на обединено училище.
- Естествено, финансовата страна не е без значение за родителите – по-евтино е децата им да учат в същото населено място. Ще се предотврати и ранното ставане на децата, заради пътя.
- За децата, които ще останат да си учат в Плетена, ще има много предимства – познават учителите си, имат приятели, чувстват се като „у дома”. Разбира се, може и да има негативи, но ние не знаем какво печелим, когато губим и обратно. Времето ще покаже.
- Ще се увеличи бюджета на училището. Все още се следва философията „Парите отиват след ученика”.
- Обединените училища дават възможност за развиване на училищната мрежа и образованието в малките населени места, в тях може да се придобива и първа степен на професионална квалификация. Т.е. селските училища в малките населени места могат да не загубят осми клас, а да „добият” девети и десети. Училището ще се превърне в мотор за развитие на образованието, по-малко ученици ще отпадат от училище, ще се мотивират техните ученици, разчитайки генетичния код на фамилията. Пък и учителите ще имат стремеж да се самообразоват и да повишават квалификацията си.
Какво бих посъветвал учителите от Сатовча?
- Нека да не се сърдят, естествено, ще има сътресения, може би и съкращаване на щатове. Но пък нека да се поставят на мястото на учителите от Плетена, ако те бяха на тяхно място, как биха реагирали. Решението за преобразуване на основното училище в обединено съвпада с интереса на всички жители от с. Плетена.
- Да се опитат да преодолеят гордостта и болката и отново да си възстановят добрите взаимоотношения между тях. Само след няколко месеца децата от Плетена, които в момента са в осми клас, ще дойдат да учат в Сатовча, да не ги отблъскваме. А след две-три години, когато завършат 10 клас, къде ще предпочитат да учат в 11 и 12 клас? Естествено, в Сатовча!
Остава Регионалният инспекторат по образование и Министерството на образованието и науката да проучат много внимателно проблема и да се произнесат, професионално, отговорно, държавнически.