К. Шишков за образованието
  • Начало
  • За мен
  • Моята дейност
    • Онлайн тестове по философия
    • Подготовка за „Евроскола”
    • Курс „Защо НЕ?”
    • Очаквайте!
    • Клуб за ООН
    • Проекти
    • Публични изяви
  • Книги
    • Извървян път от Крибул до Страсбург
    • Един живот като учител и не само
    • Нови модели на гражданско поведение в българското училище
    • Самостоятелна подготовка за матура по философия
  • Блог
  • За Контакт

Тонът в общуването

Posted on 27.02.2018
СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Тонът в общуванетоЗа всяко нещо си има подходящи и неподходящи моменти. Тактът е навикът да правим подходящото нещо в подходящия момент. Проява на нетактичност е примерно да говорим с непремерен тон.

Наскоро разбрах, че между двама мои близки е станало нещо подобно. Единият казал нещо с непремерен тон, другият се обидил. Естествено, при такива случаи би трябвало да следва извинение и прошка. Да се изрази съжаление, да се направи компромис. Кой обаче пръв трябва да го направи?

Така ли е на практика и как трябва според мен да се постъпва?

Като учител често се налагаше да налучквам най-подходящия тон. Особено към така наречените „лоши“ ученици. И друг път съм казвал, че тези ученици са ми особено симпатични и съм намирал подход с тях. Не пропусках нито една лоша проява, не се правих на глух, че не съм чул и видял. Правех забележки, отстранявах от час. На моменти бях безцеремонен, рязък, дори груб. След което се извинявах, разговарях лично с детето. В същото време забелязах, че това огрубяване на нещата, в повечето случаи даваше невероятен успех в посока добра дисциплина в клас и разбира се, промяна поведението на съответния ученик. В практическия живот, разбира се, е по различно.

При тези случаи ученикът разбира и осъзнава, че „номерата му” няма да минат. Че учителят е този, който определя правилата в класната стая, че той е пазител на груповите норми. Тези правила, разбира се, могат да се договарят, независимо че някои от тях са записани в Училищния правилник. Самият аз работих с такива, приети заедно с учениците правила и резултатите бяха в посока добра дисциплина, получаваше се: всички пишат и работят, без телефони и дъвки, уважение личността и достойнството на всеки.

При общуването са важни не само думите, а и интонацията, мимиките и жестовете. Даже думите са най-малко, едва 7%, интонацията представлява 38%, а жестовете и мимикити – 55%. Тоест ако се търси личната среща, вероятността да се направи нужното за нормализиране на отношенията е много по-голяма и за предпочитане.

На един извънреден съвместен педагогически съвет с ученици, членове на Клуба за ООН, очевидно неподходящият тон в моето изказване в значителна степен е подразнил колегите и те в изказванията си посочиха това. След две седмици на редовния педагогически съвет се извиних на колегите, но в същото време отново заявих, че не се отказвам от нито една теза, изказана от мен на предишния съвет (ставаше дума на учениците да гледаме като на личности и да им имаме по-голямо доверие).

При такива случай на обида (на всеки може да се случи и то се случва всеки ден) има няколко варианта и следствия:

  1. Да сметнеш, че няма нужда да се извиняваш, ти си правият. Прав не прав, всичко е относително (гордостта ти подсказва такова поведение). Другият също смята, че не трябва да се извинява.
  2. Да не ти приемат извинението (също поради трудно преодоляване на гордостта, много сме ”тънкообидни” (тук не става дума за  ранимостта, която е при всички ни).
  3. Да уважат твоето извинение, но да не се промени нищо (което всъщност не е решение на проблема). Всеки може да сбърка, ние допускаме грешки, кога съзнателно, кога несъзнателно. Важното е да се учим от тах.
  4. Човекът, приел твоето извинение, вече да си има едно наум. В същото време се проявява като голяма личност, която се извинява, търси и дава прошка. На въпроса ”Кой трябва пръв да прости?” с учениците сме достигали до повече от 10 аргумента в посока, че прощава по умният, по невиновния и т.н.
  5. Ти също като личност уважаваш и отчиташ ситуацията и вече ще бъдеш по-внимателен, съобразяващ тона на общуване (което не е малко).
  6. За съжаление понякога гордостта дори става повод за омраза между добри приятели. Сенека твърди че „колкото са по-несправедливи омразите, толкова са по-упорити”.
  7. Поддържането на приятелството е талант, защото се иска равнопоставеност, толерантност.
  8. Радой Ралин казва за миналото „Миналото не се връща, то се преглъща. Но не се забравя“ Философско е да го приемеш!
  9. Препоръка: Заменете ”но” с „и” Примерно: ”Искам да простя, но не мога да го направя пръв” – ”Прощавам и продължаваме напред”. Защо не?
  10. В последна сметка, когато се извиниш, поискал си и си дал прошка, сякаш пада огромна тежест от теб. Става ти едно леко и на практика се питаш, защо по-рано не го направих (уверявам ви преживял съм го).
СподелетеShare on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
« Вярата в безграничния интелект
Вечните истини и (не)сигурните неща от живота »

Leave a comment Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тестове по философия

Подготовка за матура по философия - Тестове по учебните дисциплини от философския цикъл (9-12 клас)
Виж ТУК

Консултации

  • Учебно помагало.
  • Консултации за по-лесна подготовка за матура по философия.
  • Курс по психология и етика за подготовка на медицински сестри, акушерки и помощник-фармацевти.

Виж ТУК

ПОРЪЧАЙ СЕГА!

ПРЕПОРЪЧВАМ

Цветоглед - Цветен поглед към света по актуални теми от деня.
Цветоглед, Препоръчано от Калоян Шишков

Меню

Начало
За мен
Моята дейност
Книги
Блог
За контакт

Помагало

Учебно помагало "Самостоятелна подготовка за матура по философия":
- Тестове с пояснение.
- Теория на достъпен език.
- Философски есета.

Консултации

Подготовка по философия:
-за зрелостници;
-за кандидат-студенти;
-на живо или онлайн.

ЗА КОНТАКТ

CyberChimps WordPress Themes

© Калоян Шишков 2014 / Поддръжка: Веско Шекеров, Галина Шекерова и Рафие Шерифова