Няма човек, който да не мечтае един ден да излезе с чест и достойнство в заслужена пенсия. Е, аз вече съм пенсиониран учител /учител, но пенсионер – пенсионер, но учител/.
Както вече стана ясно, обичам числото 10. В книгата „Един живот като учител и не само”, която написах съвсем наскоро, има повече от двадесет „10 най-най-”. Имах възможност да продължа да работя като учител. С 10 аргумента ще се обоснова защо поисках да се пенсионирам сега.
Защо 10?
Основоположникът на античната философия Талес въвежда понятието ”начало”. Самата философия започва с мисълта, че всички неща притежават общо начало и образуват едно цяло. По този начин философите започват да обясняват света чрез елементите на природата, а не чрез намесата на боговете. Древните философи били убедени, че всички причудливи явления и материални образувания произтичат от някакво общо начало. Талес смята, че водата е първооснова, Хераклит – огънят, Анаксимен – въздухът и т. н . Така философите утвърждават материалното начало на света.
Според Питагор числото е в основата на всичко. Светът е изграден от числа. От числата най-важни са единицата и двойката. Съвършеното число е 10 /Декада/.
Ето моите 10-те аргумента за заслужена пенсия:
- 64 години са си 64 години. Една възраст, която според мен се смята за предела на раздаване и възможности. За този период имам 44 години трудов стаж, нямам пропуснат нито един ден. Вече мога да имам основания да смятам, че заслужавам пенсия и разбира се, да я получа.
- От първия работен ден като учител си вдигнах високо летвата и всичко онова, което го правя, го правя със сърце и душа. Подхождам отговорно и професионално.
- Учителската професия я възприемам не просто като професия, а като призвание. такъв смисъл е изключително трудно през целия живот да поддържаш усърдие и постоянство, всеотдайност.
- Самият аз усещам, че не мога да бъда на висотата, която е присъща за зрялата възраст, макар че имам огромно желание за работа, нестихващ хъс. Знам, че когато си във върхова форма, е най-добре да се оттеглиш достойно, навреме. Като добрите спортисти, които завоюват олимпийски медали и след това се оттеглят от активна състезателна дейност. Всичко, където и каквото и да съм работил, аз самият съм пожелавал да преустановя тази работа, пост и дейност, когато съм почувствам, че вече съм изморен и ефективността ми започне да пада.
- Получих толкова уважение и обич, всеотдайност, раздаване от страна на учениците, че повече от това не бих искал. Както знаем в природата празно нямо, колкото обич даваш, толкова получаваш. Както много пъти съм заявявал, обичта я приемам като действие, а не като състояние, както твърди поетесата Надежда Захариева в своята книга „Смет за сливи”, и в такъв смисъл съм се раздавал на моите ученици и съм искал да бъда активен посредник на промяната у самите ученици и в училище. Искам да завърша моята учителска кариера сега и да не позволя да бъда разочарован.
- Клубът за ООН – един проект, едно много скъпо творение, един извървян път. 15 години заедно с децата от Клуба творим реалност, близка до живота. Правим училището развиващо и европейско и даваме възможност на всяко дете да му бъдат задоволени висшите потребности, а именно творческа самореализация, усъвършенстване и изява. Защо извървяхме такъв успешен път по гражданско образование? Защото имаме силно мотивирани деца, силен ангажимент от страна на училищните ръководства и учителите, подкрепата, която получавахме от местната власт в лицето на кмета д-р Арбен Мименов, неправителствените организации, с които работим.
- Няма как да не бъда доволен и горд и от постигнатото, като финал, завършек на моята учителска практика. Както е известно, през 2010 г. спечелихме проект „Евроскола” /при изключителна конкуренция/ и 25 деца бяха евродепутати за един ден в Страсбург. Сега отново през 2014 г. след отлично представяне на Регионално състезание в Благоевград през април Цветелина Ушева, Дани Моллова, Константин Хаджиев, Ахмед Упов и Селвера Странджева ни класираха за Страсбург и 24 деца ще бъдат евродепутати за един ден – на 28 ноември 2014 г.
- Честването на 15 годишнината от учредяването на Клуба за ООН се превърна в един прекрасен празник, в който отново творческата изява, всеотдайността, мотивацията, инициатива бяха демонстрирани от нашите ученици по един прекрасен начин. Отзивите, положителната оценка, писмото, което получихме от Даяна Къчева, която присъстваше на честванията, ни прави горди и уверени за бъдещето.
- Книгата, която написах – „Един живот като учител и не само. Усилията си заслужават, нали?“ – я приемам като завършек на моята учителска кариера.
- Приключилата национална олимпиада по права на човека в Приморско от 17 до 20 юни тази година ме прави изключително горд. Както е известно, Миглена Гарова /най-малката участничка в олимпиадата/ се класира на финала на индивидуалната надпревара, а Цветелина Ушева спечели първо място в групите /груповата фаза на олимпиадата/.
И съвсем накрая аз нямам намерение дори и да искам да напускам учителската професия. Както се знае, учителят винаги си остава учител, той никога не може да се освободи от „учителското” – аз ще идвам в училище, ще продължа да готвя ученици по история и философия за матура и за кандидат-студентски изпити, както и по други поводи.
Както вече обявих, „ще дишам” във врата на моя наследник поне три години, докато Клубът навърши пълнолетие. Както и ще продължа, поне за сега, да се занимавам със синдикална дейност т.е. пак ще бъда близо до училището.
Има една прекрасна мисъл на Радой Ралин – „Влезеш ли в историята, гледай да не се заседяваш, ще й станеш досаден”.
Ще се опитам да я спазя!
Септември 2014 г. С уважение и много обич, Калоян Шишков
Ако учителят е удовлетворен от работата си, ако смята, че разкрива способностите си в нея, той ще възприема и своите ученици като способни и можещи, ще ги подкрепя и стимулира. Да си добър учител в днешно време е подвиг.
Когато говорим за добър учител, разбирам такъв учител, който дори след много години практика не престава да се вълнува от предстоящия час в класа. Всеки урок започва с ентусиазъм. Добрият учител е обаятелна личност, която привлича учениците в клас. Уменията му за общуване предизвикват уважението на учениците и провокират желанието им да споделят, да се доверяват, да се съветват с него. Добрият учител е всеотдаен в работата си. Високата професионална подготовка и непрестанно повишаване на квалификацията са неизменна част от визията на добрия учител. Той е и добър съветник, подкрепящ наставник, стимулиращ сътрудник. Провокира и консултира с разбиране на проблемите и възможностите на отделния ученик. Той е отзивчив, справедлив и добронамерен.
Браво Г-н Шишков!